Reklamsız Sözcü

Örümcek ağı değil telefon bağı

2010 KPSS Sınavındaki usulsüzlüklere ilişkin iddianamede, şüpheliler arasındaki organik bağı gösteren HTS kayıtlarına SÖZCÜ ulaştı.

android-time 11:32
Örümcek ağı değil telefon bağı
2010 KPSS Sınavındaki usulsüzlüklere ilişkin iddianamede, şüpheliler arasındaki organik bağı gösteren HTS kayıtlarına SÖZCÜ ulaştı.

ASUMAN ARANCA/ANKARA

Ankara Başsavcılığının, 2010 KPSS Sınavındaki usulsüzlüklere ilişkin Gülen cemaatine yönelik hazırladığı iddianamede, şüpheliler arasındaki organik bağı gösteren HTS kayıtlarına SÖZCÜ ulaştı. Kayıtlar, sınav öncesinde neredeyse tüm şüphelilerin birbirleriyle irtibatlı olduklarını ortaya koydu.

Foto: SÖZCÜ – Şüpheliler arasındaki organik bağı gösteren HTS kayıtlarına SÖZCÜ ulaştı.

Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman tarafından hazırlanan 230 sanıklı 1421 sayfalık iddianamede, dosyanın şüphelileri arasındaki telefon irtibatlarını gösteren HTS kayıtlarına ilişkin şemaya da yer verildi. Adeta bir örümcek ağını andıran şemada, dosya şüphelisi 3227 kişiden 1970’inin, iddianamede örgüt lideri olarak gösterilen 4 şüpheliyle sınav öncesinde telefon irtibatı kurdukları görülüyor.

KARŞIMIZDA ÖRGÜTLÜ BAĞ VAR

Savcı Erkman, iddianamede yer alan bu konudaki değerlendirmesinde, “Kendi aralarında telefon görüşme irtibatı olan 1970 şüphelinin her birinin, soruları dağıtan Yusuf Rodoplu,Cemil Koca, Mehmet Hanefi Sözen ve Nebil Ekiz’e ulaşan irtibatlarının söz konusu olduğu,analiz grafiğine göre telefon irtibatının Mehmet Hanefi Sözen ile Nebil Ekiz üzerinde yoğunlaştığı, 2690 şüphelinin sınav öncesi aynı firma/kurumda çalıştığı, telefon irtibatı ile aynı işyeri irtibatının birbiriyle uyumlu olduğu, bu duruma akrabalık, karı koca, mali ve adres irtibatı da eklenince karşımıza örgütlü bir bağın çıktığı anlaşılmaktadır” dedi.

SINAVDAN ÖNCE ELDE ETTİLER

İddianamede ayrıca, “Bu örgütün 2010 KPSS sınavında sınavdan önce soruları elde ederek cemaate mensup/yakın birçok kişinin kamu kurumlarına haksız, hukuka aykırı bir şekilde yerleşmesini sağladığına dair kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller elde edilmiştir” ifadeleri kullanıldı. HTS kayıtlarına ilişkin analiz çalışması sonucunda, “Sınavda 120 sorudan 100 ve üzeri net yapan 3227 adaydan büyük bölümünün, farklı illerde ikamet etmelerine karşın, sınavdan 3 gün önce gruplar halinde bir araya geldikleri ve cep telefonlarının aynı baz istasyonundan sinyal verdiği” belirlendi. iddianamede, “Şahısların sınav öncesi bir araya gelerek daha önceden kendilerine gönderilen 2010 KPSS sınav sorularına çalıştıkları yönünde kuvvetli şüphe oluşmaktadır” denildi.

HIRSIZLIK YAPILDIĞI AŞİKAR

Şüphelilerin 3’te 2’sinin telefon irtibatlı olduğu belirtilen iddianamede ””Bu eylemlerin örgütlü bir yapı ve organizasyon olmaksızın gerçekleştirilemeyeceği, soruşturmanın konusunu oluşturan örgütün, bireylerin Anayasa'dan kaynaklanan fırsat eşitliği gibi temel haklarını ortadan kaldırarak, toplum düzenini, kamu güvenliği ve barışını tehlikeye düşürdüğü, gerçekleştirdiği eylemlerle vatandaşların devlete olan güven duygusunu zedelediği,devlet sistemine kendi mensuplarını haksız-hukuksuz bir şekilde yerleştirdiği,emek hırsızlığı yaptığı aşikardır” görüşüne de yer verildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more