Sözcü Plus Giriş

‘Peşkeşi asgari ücretliye vereceğiz’

Emin Haluk Ayhan, 13 yıldır işbaşında olan hükümetin vatandaşı soyduğunu iddia etti.

Güncellenme: 12:15, 21/05/2015
‘Peşkeşi asgari ücretliye vereceğiz’

KAMİL ELİBOL/ANKARA

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, 13 yıldır işbaşında olan hükümetin vatandaşı soyduğunu iddia etti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'yi ‘'İşverenleri işçilere karşı kışkırtmakla'' suçlayan Ayhan, “Bakan bizim seçim beyannamesiyle işçilere ödenecek 400 TL'lik asgari ücret farkını çok buluyor” dedi.

UÇUK VAAT YALANI

MHP'nin ekonomik ağırlıklı seçim bildirgesini hazırlayan özel ekipte yer alan Denizli milletvekili Ayhan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi hakkında önemli bir iddiada bulundu. SÖZCÜ'ye konuşan Ayhan, “Bakan bey, bizim asgari ücreti bin 400 TL'ye çıkartacağımız vaadimiz konusunda işverenleri işçilere karşı kışkırtıyor. İşçilere ‘biz böyle uçuk vaat veremeyiz, asgari ücrette 400 TL'lik fark ağır olur' diyor. Yani 400 TL'yi tüm asgari ücretliye çok görüyor” diye konuştu.

YILLIK 4 BİN 800 TL

MHP'li Ayhan, bir işçiye ödenecek asgari ücret farkının yıllık 4 bin 800 TL olacağını belirterek, Denizli'de çalışan 180 bin SGK'lı işçi üzerinden şu hesaplamayı yaptı:

“180 bin işçiye ödenecek bir yıllık fark 864 milyon lira ediyor. Zaten AKP, asgari ücretliye 100 TL zam vereceğini taahhüt etti. AKP'nin bu vaadi, yıllık 216 milyon TL ediyor. MHP'nin AKP'ye göre vereceği ekstra para 648 milyon lira''

BİRİ YEMİN İKİ KONUŞMA

Öte yandan, Denizli'deki STK'lar AKP, CHP ve MHP'li vekillerin 4 yıllık Meclis karnesini çıkarttı. MHP'li Emin Haluk Ayhan ile CHP'li İlhan Cihaner'in Meclis performansı AKP'li vekilleri geride bıraktı. Ayhan 4 yıl içinde Meclis'te 141 konuşma yaptı. AKP'nin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile diğer 3 Denizli milletvekili ise Meclis kürsüsünde toplam 80 konuşma yaptı. AKP'li Nurcan Dalbudak ise ise biri yemin olmak üzere iki kez Meclis kürsüsüne çıktı.

Yayınlanma Tarihi:12:14,