Reklamsız Sözcü

PKK hedeflerine Drone

Bölücü terör örgütü PKK ile intihar saldırıları gerçekleştiren IŞİD’e karşı mücadelede “Drone” adı verilen uzaktan kumandalı insansız hava araçları devreye

android-time 12:00
PKK hedeflerine Drone
Bölücü terör örgütü PKK ile intihar saldırıları gerçekleştiren IŞİD’e karşı mücadelede “Drone” adı verilen uzaktan kumandalı insansız hava araçları devreye

KAMİL ELİBOL/ANKARA

Bölücü terör örgütü PKK ile intihar saldırıları gerçekleştiren IŞİD'e karşı mücadelede “Drone” adı verilen uzaktan kumandalı insansız hava araçları devreye sokuluyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü, terör eylemlerinin arttığı doğu-güneydoğuda görev yapan özel harekat timlerine tahrip kalıbı taşıyan drone hava araçları alımı için çalışma başlattı.

Foto: SÖZCÜ – PKK ile intihar saldırıları gerçekleştiren IŞİD'e karşı mücadelede “Drone” adı verilen uzaktan kumandalı insansız hava araçları devreye sokuluyor.

Özel Harekat Daire Başkanlığı'nın talebi doğrultusunda ilk aşamada 20 adet kameralı insansız hava aracı satın alınması öngörüldü. Üzerinde 3-4 kilo RDX ya da TNT türü patlayıcı madde taşıyabilen Droneler, şehir içi ve kırsal alanda düzenlenecek operasyonlarda kullanılacak.

NOKTA OPERASYON

ABD ve İngiltere'de güvenlik güçlerinin envanterinde bulunan Droneler Türkiye'de de terörle mücadelede kullanılacak. Şarjlı çalışan droneler, kamerası ile operasyon yapılacak hücre evi, mağara vb. alanı hem havadan takip edecek hem de üzerinde taşıdığı patlayıcı sayesinde imha edecek.

İnsansız hava araçları, özel tim mensuplarının “çatışmalı” baskınlarında kayıp vermesini de önleyecek. Wi-fi teknolojisi ile çalışan hava araçlarına, hedef yerin koordinatları yükleniyor ve üzerindeki bombayı patlatması sağlanıyor. Uzaktan kumanda ile çalışan modeli ise üzerindeki kameradan hedefe giderek imha ediyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more