Erdoğan’a seslendi gözaltına alındı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selimiye Camii'nden esinlenerek Kırıkkale'de yaptırılan Nur Camisi ile birlikte 71 tesisin toplu açılışını yaptı.

Erdoğan’a seslendi gözaltına alındı!

Kırıkkale’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinginde ilginç görüntüler objektife yansıdı. Bir kadın ‘Seni seviyoruz Cumhurbaşkanım’ diye bağırınca kadın polis tarafından ağzı kapatılarak alandan uzaklaştırıldı

Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, “Bu eserlerden çok rahatsız olanların olduğunu biliyorum” dedi. Erdoğan, açılış töreni nedeniyle gecikmeli okunan ezanın ardından aynı camide cuma namazını kıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Nur Cami açılışını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ak Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ile birlikte gerçekleştirdi. Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, İslamı ölümsüzleştiren mescitlerden bir tanesinin, Osmanlı ve Selçuklu’nun mimarı anlayışıyla Kırıkkale’de yaptırılan bu eserle selamladığını söyledi. Erdoğan, şunları söyledi:

“Gerçekten bunlar birer sembol. Bunlarla geçmişten bugüne nasıl geldiysek, geleceğe de bu muhteşem eserlerle yürüyoruz. Bunlar bizim manevi gücümüz, birliğimizin, diriliğimizin, kardeşliğimizin hep birlikte Türkiye oluşumuzun simgeleri, sembolleri. Azmettik mi her şey oluyor. Bakınız bu meydan inşallah Kırıkkale Nur Cami ile çok daha farklı bir şekilde nurlanacak. Burada kalpler bütünleşecek, burada tek millet olur. İçerisinde Kürtü, Türkü, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Romanı, Boşnağı vardır. Tek bayrak, şehidimizin kanı, bağımsızlığımızın ifadesi ve yine şehidimizin sembolu yıldız. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Ve biz ne dedik, tek vatan. 780 bin kilometrekare ile tek vatan. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim kılsın diyoruz. Eserin hayata geçirilmesinde emeği geçen Diyanet İşleri Başkanlığımıza teşekkür ediyorum. Önce hayal etmek, hayali de hayata geçirmek, takiple olur. Eğer bu takibi yapmazsanız, bu eserler meydana gelmez. Bu eserlerden çok rahatsız olanların olduğunu biliyorum. Ama bunlar ilk insandan bugüne hep oldu, kıyamate kadar hep olacaktır. Duamız, temennimiz; yarabbi camilerimizi ezansız, cemaatsiz bırakma. Böyle diyerek yola devam edeceğiz.”

Diyanet İşleri Başkanı ile hep birlikte Arnavutluk ziyaretinde bulunduklarını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkent Tiran’ın tam ortasında, merkezinde bir namazgah var. Şimdi o namazgahın yerine biz adeta bu eser gibi bir eseri inşa ediyoruz. Kapalı alanda 5 bin kişiyi alabilecek bir cami. Temelini attık, 2 yıl sonra cuma namazını kılmak üzere oraya geleceğim ve o şekilde anlaştık. Duygulu bir Arnavutluk seyahatini bu şekilde yaşadık. Geleceğimiz inşallah oralarda çok daha farklı olur. Bizim üzerimizde hakları var, toprakların hakları var, oraları kendi haline bırakamyız, bırakmayacağız. Bu gece idrak edeceğimiz Mirac Kandili’nin coğrafyamızda barış huzur ve kardeşlik ikliminin vesile olmasını diliyorum. Açılını yaptığımız Kırıkkale Nur Cami’nin Kırıkkalilerin gönlünü, tüm Müslümanların gönlünü nurlandırmasını niyaz ediyorum.”

Erdoğan’ın namaz sonrası Valiliğe yapacağı ziyaret sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nda 71 tesisin toplu açılışını gerçekleştirecek.

TEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreninin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Soma’da bir yıl önce meydana gelen faciada yaşamlarını yitiren 301 madenciye Allah’tan rahmet, yakınlarına, milete başsağlığı diledi. Erdoğan, “Ateş düştüğü yeri yakıyor. Hükümet olarak başbakanlığım dönemiydi malum. Elimizden geleni yaptık ve şu anda da hükümetimiz yine aynen çıkarılan yasaları uygulamaya devam ediyor. Yasalar çerçevesinde bu kardeşlerimize tüm yakınlarına elimizden gelenin azamisini yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Reyhanlı saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı da anıyoruz” dedi. Kırıkkale’de 274 trilyon lira olan 71 ayrı tesisin açılışını yaptıklarını belirten Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

HÜKÜMETİN KÜFESİ SIRTINDA, KURU SIKI ATMIYOR

“Eğitimde attığımız adımları saydım, sıralarımızın üzerinde kitaplarımızı hazır buluyorsunuz. 79 senede 39 kilometre, 12 senede 194 kilometre, farkımız bu. Biz cek cakla konuşmuyoruz. şimdi konuşuyorlar, asgari ücret açık artırmaya çıktı. Hükümetin küfesi sırtında olduğu için, bunlar gibi kuru sıkı atmıyorlar. Asgari ücret açık artırmaya çıkmış, bir tanesi çıkmış 5 bin, var mı artıran. Herhalde 5 bin diyene vereceksiniz oyunuzu, öyle gözüküyor. Ya böyle bir siyaset olur mu? Ne aldatan olacağız, ne aldatılan olacağız. Dürüst siyasete ihtiyacı var bu ülkenin” dedi.

ALIŞILMIŞ BİR CUMHURBAŞKANI OLMAYACAĞIM

Tüm partilere eşit mesafede olduğunu de belirten Erdoğan, “Alışılmış bir Cumhurbaşkanı olmayacağım. Bana tarafsızlıktan bahsediyorlar. Tüm partilere eşit mesafedeyim. Ama her insanın gönlünde bir aslan yatıyor değil mi? Benim de yatıyor tabi. Ama ben bunu meydanda açıklamam. Ama benim bir tarafım var. Ben milletin tarafıyım milletin. Yapılan yanlışları, aldatmaları gördüğüm zaman uyarmak da görevimdir. İşte Arnavutluk’taydım. Orada soydaşlarımızla, dost kardeşlerimizle kucaklaştım. 130 yıl önce yıkılmış, tam merkezde Namazgah Caminin orada temelini attım, 2 yıl içinde bitecek inşallah. Eğitimde, adalette ulaşımda, enerjide, tarımda hepsi 78 milyon vatan evladı için” dedi.

SAVUNMA SANAYi

2002 yılında Türkiye’nin savunma sanayi alanında dışa bağımlı oranının yüzde 80 olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Savunma sanayi ihtiyacımızın sadece yüzde 20’sini kendimiz üretiyorduk. Onu da Kırıkkale’deki fabrikalara borçluyuz. Savunma Sanayiinde dışa bağımlılığımızı yüzde 45’e düşürdük, ihtiyacımızın yüzde 55’ini biz üretiyoruz. Gayret olmadan netice olmaz” dedi. Bu milleti kimsenin bölmeye gücünün yetmeyeceğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

PARALEL ÖRGÜT

“Bu milleti bölmeye kimsenin gücü yetmez, paralel örgüte karşı da Kırıkkale dimdik ayakta mı? Buradan öyle bir haykıralım ki, ekranlardan 78 milyon, Edirne’den Kars’a, Samsun’dan Hatay’a tüm Türkiye duysun. Adriyatik’ten Cin Seddi’ne tüm kardeşlerimiz duysun. Onunla birlikte gözümüzü birliğimize, kardeşliğimize diken herkes duysun. Kürt’ün Türk’e, Türk’ün de Kürt’e baskı yapması çok yanlış. Biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Ne siyahın beyaza, ne beyazın siyaha üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece Allah’a kullukla olur. Bu toprakların üstünde, hamurunda şehidimizin kanı var. Bazı bölücü terör örgütünü yönetenler boşuna yeltenmeyin, avucunuzu yalarsınız, avucunuzu. Bu topraklar birliğimizin teminatı olarak inşallah ilelebet payidar kalacak.”

CUMHURLA VATANDAŞIN BULUŞMASINDAN NİYE RAHATSIZ OLUYORLAR

Konuşmasında siyasetçilere de seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir kısmının doğuya gittiğni, ancak büyük kısmının gitmediğini belirtirken, “Niye gitmiyorsun? Sivas’ın ötesinde demokrasi olmayack mı? Gidin orada da konuşun. Niye meydanları bunlara bırakıyorsunuz. Ama gitmiyorlar. 7 Haziran bir kırılma noktasıdır. Bunlara gereken dersi birileri dağı arkasına alarak yapıyor. İnanıyorum ki benim kardeşlerim sandıkta gereğini yapacak. Benim Türkiye’yi karış karış dolaşmamdan, vatandaşlarla bir araya gelmemden rahatsız oluyorlar. Cumhurla vatandaşların buluşmasından niye rahatsız oluyorlar. İşte Yüksek Seçim Kurulu’nna durmadan gidiyorlar, ‘bu Cumhurbaşkanını meydana çıkarmayın’. Yüksek Seçim Kurulu tabii reddediyor. Nereye giderseniz gidin, bu meydanlardan beni alamazsınız, susturamazsınız. Anayasa Cumhurbaşkanının çalışmasını belirlemiş. Hiç endişeniz olmasın. Biz dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Ama eğilmek asla. Biz sadece Allah’ın huzurunda eğiliriz, başka bir yerde asla. Biz milletin oylarıyla bir Cumhurbaşkanıyız. Bu görevi siz verdiniz” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞART

Şimdi artık yeni Türkiye’nin inşa sürecinin başladığını belirten Erdoğan, “Yeni Anayasa, başkanlık sistemi şart. Türkiye artık geri dönülmez bir yola girdi. Yeni Türkiye’ye ‘evet mi’? Yeni Anayasa’ya ‘evet mi?’ Başkanlık sistemine ‘evet mi?’ İnşallah bunun yolu hayırlı, aydınlık olacak. Gittiğim her şehirde aldığım sözü, inşallah Kırıkkale’den de duydum. Bundan dolayı ayırca mutluyum” diye konuştu.

DİNİNİ, DİYANETİNİ BİLEN NESİL İSTEMİYORLAR

4 çocuk babası olduğunu, 2 kızı ve 2 oğlu olduğunu belirten Erdoğan, 4’ünün de İmam Hatip mezunu olduğunu hatırlattı. Erdoğan, “Ben de İmam Hatip mezunuyum. Fakat kızlarımı başörtülü olarak üniversiteye almıyorlar. Erkek oğlumu maalesef katsayı, bundan dolayı puanları tuttuğu halde istediği üniversitee almıyorlar, yurt dışına gönderdim. Dinini, diyanetini bilen bir nesil istemiyorlar. Din külütürü ahlak dersini istemiyorr, ‘kaldırın bunları’ diyorlar. 600 bin olan imam hatipli sayısını 60 bine düşürdünüz. Şimdi yine 600 binlerde. Başörtülü olarak istediğiniz üniversiteye giriyor musunuz? Gençler sizlerden bu başarıyı bekliyorum. Ve siz bu ülkenin hamurundaki o milli, manevi duygularla yarınlara hazırlanacaksınız. Bunu beraber başaracağız” dedi.

BİRİLERİ ATIP TUTUYOR

Türkiye’nin 7 Haziran seçimlerine giderken ilginç bir manzarayla karşı karşıya olduğunu belirten Erdoğan, “Bölücü terör örgütü, paralel örgüt bir olmuşlar. Önlerinde muhalefet partisi. Nereye? Eski Türkiye’yi ihya etmeye. Bunlar bu milletin evlatlarını birbirine düşürdü, yoksulluğun, geri kalmışlığın Türkiye’sine geri gitmeye çalışıyorlar. Birileri atıyor, tutuyor. Ama ben size Marmaray’ın adımlarını attığımız zaman dalga geçtiler. Boğazın altından Marmarayı yaptık. 18 ayda geçen yolcu sayısı nerdeyse 74 milyona uluştı. Her gün o denizin altından gidiyor geliyor. Avrasya tünelini yapıyoruz, iki kat, Oradan da otomobiller gidip gelecek. Bir de üçüncü köprüyü yapıyoruz, dünyanın en genişi, 4 gidiş 4 geliş, ortasından hızlı tren geçecek. İstanbul’u İzmir’e İzmit Körfez geçidiyle bağlıyoruz. En uzun asma köprülerinden biri olacak. Ecdadınız Fatih karadan gemileri yürüttü mü? Biz de denizin altından metroyu yürütelim. Biz de onu yaptık” dedi.

Erdoğan, ana muhalefetin genel başkanının ‘devlet yönetme kursu açağım’ dediğini hatırlattığı konuşmasının sonunda, “Bu millet senin SSK’yı nasıl yönettiğini iyi biliyor. Kâr eden bir kurumu nasıl bir batağa sürüklediğini herkes çok iyi biliyor. SSK hastanelerinde yaşanan çileleri ben de dahil herkes çok iyi biliyor. MHP iktidar olmadı mı bu ülkede. Ne oldu; ANAP, DSP VE MHP 3,5 yıl kalabildi. 5 yıllığına gelmişti, niye bırakıp kaçtılar, yönetemediler? İnanın 5 koyun verin, kaybedip gelirler. Bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım. Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimldi dinlediğim tüm şarkılarda, bana her şey Kırıkkale’yi hatırlatıyor” diye konuştu.

Erdoğan, öğretmen atamalarında 2015 yılında 47 bin kadronun Temmuz’un ilk haftasında yapılacağını da belirtirken, “KPSS ile bu Ağustos ayında ihtiyaca göre 47 bin atama yapılacak. Ben onu sizlere şu anda duyurmuş olayım, Ağustos’tan önce böyle bir atama yok, bunu da bilmiş olun” dedi. Erdoğan daha sonra Kırıkkale’de 71 tesisin toplu açılışını törenle gerçekleştirdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...