Sözcü Plus Giriş

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

TRT'de, Atatürk'e yönelik “firavun” benzetmesini “ifade özgürlüğü” sayarak ceza vermeyen RTÜK'teki AKP-MHP ittifakı, IŞİD'te de ortaya çıktı. TRT'de yayınlanan bir programda Suruç Katliamı'nı yapan IŞİD'i “mantıklı” bulan ifadeler de “özgürlük” olarak değerlendirildi ve ceza verilmedi.

Suruç Katliamı'nın yaşandığı 20 Temmuz'da TRT ekranlarına gelen “Pazartesi Sendromu” adlı program, HDP'nin şikayeti üzerine RTÜK gündemine geldi. 33 gence mezar olan Suruç Katliamı'nı “IŞİD açısından mantıklı“ bulan program, AKP'li 4 üyeye, MHP'li 2 üyenin destek vermesi sonucu cezasız kaldı.

DANIŞMANIN PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı Mücahit Küçükyılmaz'ın sunduğu programa katılan Murat Yılmaz adlı araştırmacı, IŞİD'in bu katliamını “mantıklı” bulan şu sözleri sarfetmişti:

“Bugünkü saldırının bir sebebi de, PYD'nin Suriye'de yapıp ettikleridir. DEAŞ'la çatışması yüzünden bugün Suruç'ta bomba patladı ya da Diyarbakır'da bomba patlamıştı. Bu şimdi söylenmiyor ama, meselenin DEAŞ'ın Türkiye'de eylem yapmasının bir sebebi bu. Bana kalırsa bu olmasa da yapacaktı, çünkü mantığı bu.”

Yayınlanma Tarihi:13:34,