RTÜK’ten ‘ilahi’ ceza!

RTÜK, çok tartışılacak karara daha imza attı. “Ah Biz Kadınlar” dizisindeki “Tanrı” diyaloğuna “Biz Müslümanız, tek ilah Allah'tır’’diyerek ceza verdi.

RTÜK’ten ‘ilahi’ ceza!

Ali Ekber ERTÜRK – ANKARA

RTÜK, yine çok tartışılacak bir karara imza attı. Kurulun son oturumunda TV2'de yayınlanan Fransız yapımı “Ah Biz Kadınlar” dizisinin 28 Ocak'ta yayınlanan bölümü masaya yatırıldı. Dizide, ‘'Allah'' yerine ‘'Tanrı'' ifadesinin geçmesi, “Biz Müslüman toplumuz. Bu diyalog bize uymaz” şeklinde değerlendirildi ve kanala ‘'Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verdiği” gerekçesiyle, oy çokluğu ile uyarı cezası verildi.

“ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN BİR TOPLUMUZ…”

“Türkiye toplumunun tamamına yakını müslümandır” denilen RTÜK uzman raporunda şu görüşler ileri sürüldü:

“Ah Biz Kadınlar dizisinde baba-oğul ve iki kadın arasında Tanrı'ya ilişkin yapılan konuşmalar ile toplumun milli ve manevi değerlerinin aşağılandığı değerlendirilmiştir. Türkiye toplumunun tamamına yakını müslümandır. Müslüman toplumlarda, Allah tek ilah olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de askeri tesislerde yapılan yemek dualarında ve bazı yayın kuruluşlarının yayınında ‘Allah' yerine ‘Tanrı' lafının kullanıldığı görülmektedir. Bu bakımdan, yerli bir yapım olmamakla birlikte Türkiye'de yayınlanan ve çocukların ekran başında olabileceği bir saat diliminde buna benzer ifadelerin kullanılması, çocukların Allah algısını olumsuz etkileyeceği açıktır.”

İŞTE O DİYALOG

Raporun “Tanrı” ile ilgili değerlendirmesine konu olan dizideki diyalog şöyle:

Çocuk (işaret parmağıyla göstererek): Baba, o kadın ne yapıyor orada?

Baba: Sana parmağınla gösterme demedim mi, çünkü Tanrı her yerde olduğuna göre, parmağınla O'nun poposundan dürtüyor olabilirsin.

RTÜK'ten şehvetli okşama cezası!RTÜK’ten şehvetli okşama cezası!

 

Bu nasıl bir rezalettirBu nasıl bir rezalettir