Reklamsız Sözcü

Sadullah Ergin’den Cem Küçük’e cevap

Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin, yandaş yazar Cem Küçük'ün iddiaları üzerine açıklama yaptı. Ergin "İddialar gerçek dışı, iftira" dedi.

android-time 14:16
Sadullah Ergin’den Cem Küçük’e cevap
Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin, yandaş yazar Cem Küçük'ün iddiaları üzerine açıklama yaptı. Ergin "İddialar gerçek dışı, iftira" dedi.

Star yazarı Cem Küçük, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediklerini yapmadığı için bakanlıktan alındığını söyledi. Sadullah Ergin Cem Küçük’ün iddialarına cevap verdi.

Foto: DHA – Eski Bakan, Cem Küçük’ün iddialarına yanıt verdi

“Yeni Türkiye Yolunda” adlı konferansa konuşmacı olarak katılan AKP hükümetine yakınlığı ile bilinen Star Gazetesi Yazarı Cem Küçük, 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında 4 bakanın rüşvet aldıklarına inandığını söyledi. Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in ise 17 Aralık'tan korktuğunu söyleyen Küçük, Ergin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediklerini yapmadığı için bakanlıktan alındığını söyledi. 

Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin, Küçük’ün iddiaları üzerine twitter adresinden açıklama yaptı.

İşte Ergin’in yaptığı açıklamanın tam metni:

Star Gazetesi yazarı Cem Küçük, Samsun Canik'te yaptığı salon konuşmasında, “19 Aralık 2013 gecesi yaşanan olayları anlatıyorum, bunlar yüzde yüz doğru olaylar” diyerek aşağıdaki iddialarda bulunmuştur:

1) “19 Aralık akşamı (doğrusu 17 Aralık akşamı) Sadullah Ergin ortalıkta yoktu. Gece 23:00 gibi polisler eşliğinde Başbakan'ın önüne getirildi. “
2) Sayın Başbakanın Sadullah Ergin'e hitaben “Bu yasaların değişmesi lazım, yani HSYK'nın değişmesi lazım, tedbir almamız lazım. Polislerde bazı değişiklikler yapmamız lazım. Bunları hazırla Meclis'e getir” dediğini, benim de “Sayın Başbakanım ben bu söylediklerinizi yapamam, siz beni görevden alın. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığım söz konusu, siz beni Hatay'a gönderin. Ya istifa ederim ya da beni görevden alın” dediğim.

3) Bunun üzerine o gece görevden alındığım iddia edilmiştir.

Dile getirilen iddiaların tamamı afaki, gerçek dışı ve iftiradır.

Olayların oluş şekli aşağıdaki gibidir:

1) Olay akşamı Başbakanlık Resmi Konut'ta yapılan tüm toplantılarda bulundum. Saat 03:00'e kadar resmi konuttaydım. O saatte kendi ikametime geçtim. Yarım saat sonra başka bir konu için tekrar davet edildim ve tekrar resmi konuta döndüm. Olay bundan ibarettir. Bu konu daha önce de dile getirilmiş ve tarafımdan 23.05.2014 tarihli basın açıklaması ile tekzip edilmiştir.

2) Sayın Başbakanın “yasaların değiştirilmesi yönündeki” talebine karşılık “Ben yapamam, beni Hatay'a Büyükşehir'e aday yapın, beni oraya gönderin” mealindeki sözler tamamen iftiradan ibarettir.

Öncelikle;

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı kesinlikle tarafımdan talep edilmemiştir. Bir görev olarak şahsıma tevdi edilmiştir.
Olayın geçtiği iddia edilen 19 Aralık 2013 akşamı “Beni Hatay'a gönderin, Belediye Başkan adaylığım söz konusu” şeklinde bir konuşmanın olma ihtimali yoktur. Zira benim Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığım 03 Aralık 2013 günü yapılan Ak Parti Meclis Grup Toplantısında bizzat Sayın Başbakan tarafından ilan edilmiştir.

Birkaç gün içinde adaylık nedeniyle görevden ayrılacak olan bir bakana, Sayın Başbakan tarafından kanunların değiştirilmesi ile ilgili bir telkin yapılmadığı gibi benim de iddia edilen şekliyle cevap vermem söz konusu olmamıştır.

3) İddia edilen diyalog sonucu 19 Aralık 2013 akşamı görevden alındığım şeklindeki sözler de gerçek dışıdır. Şöyle ki;
Kabine değişikliği 26 Aralık 2013 günü yapılmıştır. Kabineden Belediye Başkan adayı olan 3 bakan ( Binali Yıldırım, Fatma Şahin, Sadullah Ergin) aday oldukları için birlikte görevden ayrılmışlardır. Aynı kabine değişikliğine toplam 10 bakanlıkta görev değişikliği yapılmıştır.

Yüzde yüz doğru denilerek iddia edilen olayların bir teki dahi doğru değildir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Sadullah Ergin
Adalet Eski Bakanı

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:1828.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more