Sözcü Plus Giriş

Foto: DHA

ODTÜ’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürümek isteyen gruba polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Olaylarda bir kişi gözaltına alındı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünde toplanan ve Kobani’de IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden Aziz Güler’in cenazesinin Türkiye’ye getirilmesini isteyen yaklaşık 300 kişilik grup, kampüsten çıkarak Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürümek istedi. Kampüsün A1 kapısına gelen grup, ‘Gençlik Aziz olup Saray’a ve AKP’ye karşı yürüyor, Aziz Güler’in cenazesini verin’ pankartı açtı. Gruptan iki kişi polis yetkilisine demokratik haklarını kullanmak istediklerini, yürümek istediklerini bir sıkıntı olacağını düşünmediklerini söyledi. Polis yetkilisi bunun üzerine ‘Sıkıntı olur. Demokratik talebinizi Valiliğe bir dilekçe yazarak, yer gösterme ya da alan gösterme açısından bir dilekçe vermesi gerekir. 2911’e göre buradan toplu şekilde buradan hiçbir şekilde yürüyüş yapamazsınız’ dedi. Polisten yürüyüşe izin çıkmaması üzerine öğrenciler “Arkadaşlarımızı kontrol edemeyiz” dedi. Polis yetkilisi “Siz kontrol edemiyorsanız biz ederiz” diye yanıt verdi. Uyarı anonslarının ardından polise taş ve havai fişek atan gruba çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

YANGIN ÇIKTI


Atılan havai fişeklerin ODTÜ girişinde bulunan kuru otlara isabet etmesi nedeniyle küçük çaplı yangın çıktı. Yangın ODTÜ görevlileri tarafından söndürüldü. Olay yerine gelen sulama aracı da yanan yerde soğutma çalışması yaptı. Yangın çevrede panik yarattı. Yaklaşık iki saat süren olayların ardından grup üyeleri kampüs içine dağılırken, bir kişi gözaltına alınarak Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.
(DHA)

Yayınlanma Tarihi:18:17,