Saray’da lüks ve şatafatın tablosu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, maliyetleri tablo haline getirdi

Saray’da lüks ve şatafatın tablosu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 8 Haziran'da Demokratik ve Özgür Bir Türkiye'ye Uyanmak üzere başlığıyla, Atatürk Orman Çiftliğine yasadışı şekilde yapılan, Saray ile ilgili bugüne kadar yaptıkları maliyet açıklamalarını tablo halinde yayınladı.

Konuyla İlgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ AOÇ ve Kaçak saray ile ilgili 55 davamız var. Bu hukuksuzluk son bulana sorumluları yargı önüne çıkana kadar mücadelemiz devam edecek“ mesajı verdi.

“AOÇ yeniden kamusallaşacak”
Candan “Atatürk'ün vasiyeti ihlal edilerek, kamusal alan gasp edilerek, hukuk ihlal edilerek, mimarlık etiği hiçe sayılarak, vergilerimiz lüks ve şatafata harcanmıştır. Haklı olduğumuz bu yolda, mücadelemizi hiçbir şey durduramayacaktır. Atatürk Orman Çiftliği alanlarının yeniden kamusallaştırılması ve tutsaklığından kurtarılması için uluslararası açtığımız fikir projesi yarışması devam ediyor. Ortak akılla, kamusallaştırılacak bu alandaki tüm kaçak yapıların kaderini, ne olacağını, yarışma sonucu ile birlikte halkımız karar verecektir. Ancak AOÇ'nin bağrına saplanan Kaçak Sarayın sadece bir kaçak yapı olmadığı, Cumhuriyet'in özgürlükçü değerlerine, evrensel hukuk ilkelerine, meydan okumanın mekânsal karşılığı olduğu da unutulmamalıdır” dedi.

NYT: Genel seçimler Erdoğan için referandum

NYT: Genel seçimler Erdoğan için referandum

Mücadele devam edecek

TOKİ'nin maliyetleri açıklarsak ekonomi zarar görür dediği günden bu yana Kaçak Saray ile ilgili maliyetleri kalem kalem açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan “ Binlerce kalem imalat var, bu hesap bitmez, ancak ülkede yoksulluk açlık, işsizlik sürerken, Ülkenin kaynaklarının nereye harcandığının bir kez daha görülmesi açısından, maliyetleri tablo haline getirdik. Başbakanlık Kaçak Saraya ilişkin maliyetleri faturaları ile birlikte, kalem kalem açıklayana kadar bu süreç devam edecek. Bunlar bizim mesleğin günlük yaptığı işler. Bugüne kadar kent izleme merkezimizdeki uzmanlarla birlikte, açıkladığımız maliyetler minimum düzeyde açıklanmıştır, bu maliyetlerin hepsi özel üretim olarak değerlendirilmeli ve en az %35-40 maliyet eklenmelidir. Kaçak Saray'daki maliyetlerin tamamının tablosunu halkımızın bir kez daha değerlendirmesi için iftiharla sunarız. Seçim sonuçları ne olursa olsun, mücadele devam edecek.” şeklinde konuştu.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...