Sav başvurdu Sarıgül bekliyor

CHP'de partinin eski ve yeni önde gelen isimleri adaylık başvurularını tek tek yapıyor.

Sav başvurdu Sarıgül bekliyor

SÖZCÜ / ANKARA

CHP'nin hangi bölgede hangi yöntemle aday belirleneceğini netleştirmesinin ardından partinin eski ve yeni önde gelen isimleri de adaylık başvurularını tek tek yapıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ‘kontenjan' atama hakkını kimler için kullanacağı ön seçim sonuçlarına göre şekilleneceği belirtilse de şimdiden iki Merkez Yönetim Kurulu üyesi önseçim için başvuruda bulundu. Kılıçdaroğlu ile yakın çalışan bazı milletvekilleri de önseçim yarışına girmeye hazırlanıyor
.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş İstanbul 2. Bölge'den önseçime gireceğini açıkladı. Parti kulislerine Kılıçdaroğlu'nun Merkez Yönetim Kurulu'ndaki 17 isimden 6'sını korumaya alacağı geri kalan isimlere ise önseçime girin önerisini getirdiği bilgisinin ardından bu başvurunun yapılması dikkat çekti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa Malatya'da delege bazında yapılacak önseçime girerek adaylık için yarışacak. Ağababa, aday belirlemede en demokratik yöntemin önseçim olduğunu söylerken Karakaş ise “Bu seçimde partimizin adaylarını önemli ölçüde ön seçimle belirleyecek olmasının, partimiz için bir kazanç ve Türkiye siyaseti için örnek alınması gereken bir uygulama olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ön seçime girecek mevcut milletvekilleri arasında Umut Oran, Süleyman Çelebi, Osman Korutürk, Özgür Özel, Mustafa Balbay, İlhan Cihaner, Kadir Gökmen Öğüt, Ömer Suha Aldan öne çıkan isimler arasında bulunuyor. Eski Genel Başkan Deniz Baykal' Antalya'da eski bakan ve PM üyesi Fikri Sağlar da Mersin’de ön seçime girecek.

SAV ANKARA'DA YARIŞACAK

Ön seçime girecek isimlerden biri de partinin efsane Genel Sekreteri Öndev Sav olacak. 1937 doğumlu olan Sav Ankara 1. Bölgede ön seçime girecek. Dün CHP Genel Merkezi'ne gelerek aday adaylığı başvurusunda bulunan Sav, kendisine destek verenleri kastederek “Ne ekersen onu biçersin derler, ben iyi şeyler ektiğimi görüyorum. İnşallah güzel şeyler de hep beraber biçeceğiz” dedi. CHP'nin eski yönetiminin ön seçim yapmaması nedeniyle eleştirilmesine karşın Sav, CHP yönetiminde yaşanan kriz nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda kaldığı hatırlatıldığında ise “Buruk bir veda değildi. Ben siyasi yaşamımda bu tür uzaklaşmalara, ayrılıklara çok alışık bir siyasetçiyim” dedi.

SARIGÜL PAZARI BEKLİYOR

Eski Şişli Belediye Başkanı ve CHP'nin İstanbul Belediye Başkan adayı olan ancak kazanamayan Mustafa Sarıgül'ün adaylık başvurularının son günü olan 1 Mart'ta Genel Merkez'e gelmesi bekleniyor. Sarıgül, “Gençlik kolları ve il başkanlığı yapan birine kontenjan yakışır mı? Örgüt tanır beni, ön seçimde aday adayıyım” açıklamasında bulunmuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...