Reklamsız Sözcü

Savaş kapıya dayandı ‘bedelliciler’ kampanyaya başladı

Bedelli askerlik isteyenler son günlerdeki gerilim üzerine kampanyalarına hız verdi.

android-time 15:04
Savaş kapıya dayandı ‘bedelliciler’ kampanyaya başladı
Bedelli askerlik isteyenler son günlerdeki gerilim üzerine kampanyalarına hız verdi.

Deniz Ayas/İSTANBUL

Sınırı ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağı sonrasında önce Rusya ve Suriye ile ardından da ‘Başika üssü’ için Irak’la ilişkiler iyice gerildi. Türk Silahlı Kuvvetleri alarm durumuna geçti. Sesli olarak düşünülmese bile olası bir savaş ihtimali her geçen dakika artıyor. Böylesine bir ortamda bedelli askerlik bekleyenler de harekete geçti. 

FOTO:depophotos

Sosyal medyada #Yaş25Bedel15 hashtagiyle kampanya başlatan bedelli askerlik isteyenler, basın kuruluşları başta olmak üzere siyasileri mail yağmuruna tutuyor. Bedelli askerlik için kamuoyu yaratmayı amaçlayanlar, tepkilerin gölgesinde çalışmalarını sürdürüyor.

“ZATEN ASKERE GİTMEYECEĞİZ…”

Konuyla ilgili Sözcü’nün sorularını yanıtlayan Bedelli Askerlik Derneği Başkanı Ferhat Doğan  “Biz istesek de askere gidemeyeceğiz. Bari TSK’ya maddi olarak katkımız olsun” diyor. Türkiye’de 700 bini kaçak ve bakaya durumunda 300 bini de tecilli olmak üzere bir milyonu aşkın kişinin bedelli askerlik için beklediğini belirten Doğan “Biz işinde gücünde, istese de askere gidemeyecek durumda olan insanlarız. Amacımız sosyal medya başta olmak üzere birçok alanda konuyla ilgili kamuoyu yaratmak” dedi.

FOTO:DHA Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da 2009 yılındaki bedelli askerlik uygulamasından yararlanmış ve 21 gün askerlik yapmıştı.

“AKP’Lİ ÜYELERİMİZ DE VAR…”

Derneklerinde AKP’de aktif siyaset yapanların da bulunduğu ve onların da aynı amaç için uğraştığını belirten Ferhat Doğan “Temas kurduğumuz siyasiler bize kamuoyu yaratmayı öğütledi. Böylesine bir konjonktürde kamuoyu yaratmadan bir karar vermenin siyasi olarak yanlış olabileceğini söylediler” dedi.

“25 TANE F-16 ALACAK PARA TOPLANDI”

Doğan “Peki Türkiye savaş ihtimalini konuşuyor, böyle bir ortamda girişimleriniz tepki çekmez mi?” şeklindeki soruya ise “Bundan önceki bedelli askerlik uygulamasında TSK’ya 25 tane F-16 olacak para elde edildi. Biz askere zaten istesek de gidemeyeceğimizi, maddi olarak destek vermek istediğimizi söylüyoruz” diye yanıt verdi.

SON OLARAK 2014’TE UYGULANDI

Bedelli askerlik uygulaması Cumhuriyet tarihinde 10 kez (1999’a kadar yurtdışında ikamet edenler için) uygulandı. 2014 yılındaki son uygulamada 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğan 203 bin 824 kişi 18.000 lira karşılığında askerlik görevinden muaf tutuldular.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:2107.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more