Seçim hükümetinde ilk kriz: Tezkere

Seçim hükümetinde bulunan HDP'li vekiller tezkereye 'hayır' diyeceklerini açıkladılar.

Seçim hükümetinde ilk kriz: Tezkere

Seçim hükümetine HDP kontenjanından katılan iki bakan Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan tezkereye ‘hayır’ diyeceklerini açıkladılar. 2 Ekim’de süresi dolacak olan tezkere seçim hükümetinin en önemli icraatı olarak görülüyor.

İlk toplantısını bu hafta yapması beklenen geçici hükümette ilk kriz, TSK'nın Irak ve Suriye 'ye yönelik sınır ötesi operasyon yapmasını öngören Başbakanlık tezkeresinin görüşmelerinde yaşanacak. HDP'li bakanlar Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan, 2 Ekim'de süresi dolacak tezkereye “Hayır” diyeceklerini vurguladı.

Habertürk'e konuşan AB Bakanı Konca, geçici hükümette çatlak görüntüsü oluşturmamak için HDP'li bakanların, Meclis'teki tezkere görüşmelerinde kabinedeki arkadaşlarına vekâlet vereceklerine dair söylentilerin doğru olmadığını belirterek, “Böyle bir şey mümkün değil. Biz HDP'nin, kendi partimizin çizgisi doğrultusunda Bakanlar Kurulu'nda yer alacağız. Kimse irademizi teslim alamaz. Çatlak olurmuş, çatlak bizi ilgilendirmez. Tavrımız ‘Hayır' olacak” ifadesini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...