“Seçim istifaları” tamam

Üst düzey bürokrat, akademisyen ve siyasi parti temsilcisi 7 Haziran'daki seçimler dolayısıyla milletvekili aday adayı olmak için istifalarını verdi.

“Seçim istifaları” tamam

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde, kamuda görev yapanların istifa veya emekliye ayrılma süresi dün (salı) saat 17.00’de sona erdi.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararına doğrultusunda, 7 Haziran’da yapılacak seçimde milletvekili adayı olmak için isteyen kamu görevlileri, istifaları ilgili birimlere sundu.

Milletvekili seçimlerinde aday adayı olmak üzere kurumlarına istifa veya emeklilik dilekçesi veren kamu görevlileri şöyle:

Bir istifa da SGK'da!Bir istifa da SGK’da!

 

Bakan yardımcıları

Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman ve Sağlık Bakan Yardımcısı Erkan Kandemir.

İstifa eden edene!İstifa eden edene!

 

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık, yüksek yargı

MİT Müsteşarı Hakan Fidan.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Aydın Ünal, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başmüşavirleri Ali Sarıkaya, Ertan Aydın, Vedat Bilgin, Emine Nur Günay ve Taha Özhan ile Başbakanlık Sağlık Koordinatörü Prof. Dr. Celil Göçer.

Başbakanlık Ekonomik Sosyal ve Kültürel İşler Başkanı Kasım Bostan, Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Bilal Çetin, Başbakanlık Başmüşaviri ve eski Somali Büyükelçisi Kani Torun, Başbakanlık Müşaviri Mahmut Turunç, Başbakanlık Müşaviri Kenan Bozgeyik, Başbakanlık Müşaviri Sadettin Kılıç, Başbakanlık Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Mustafa Öz, TBMM Başkan Müşaviri Cengiz Sağlam.

Sayıştay Başkan Yardımcısı Fehmi Başaran, Sayıştay Başsavcısı Ömer Duman.

Başmüşavirler istifa ettiBaşmüşavirler istifa etti

 

Üst kurullar

RTÜK Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Çakırtaş, RTÜK Başkanlık Müşavirleri İrfan Barut, Yaşar Uğurlu ve Rasim Bölücek, Araştırmacı Mustafa Tarlacı.

YÖK üyeleri Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Dr. Emin Zararsız.

Rektör AKP'den milletvekilliği için istifa ettiRektör AKP’den milletvekilliği için istifa etti

 

Müsteşar ve müsteşar yardımcıları

Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve YÖK Üyesi Naci Ağbal.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Gazi Alataş ve Ömer Bozoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakan İlyas Aydoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Salih Çelik ve Yusuf Büyük, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Türker Yörükçüoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Ekrem Atbakan ve Yasin Erkoç.

Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Doç. Dr. İbrahim Turhan ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan da istifa etti.

Hüseyin Yayman canlı yayında adaylığını açıkladıHüseyin Yayman canlı yayında adaylığını açıkladı

 

Bakanlık müşavirleri

Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Adnan Boynukara, Adalet Bakanlığı Bakanlık Yüksek Müşaviri Adnan Özen, Adalet Bakanlığı Müşaviri Burhan Güvenç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Selçuk Çebi, Sağlık Bakanlığı Müşavirleri Enginer Birdal ve Osman Güzelgöz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Danışmanı Ayşe Keşir, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Danışmanı ve TCDD Pazarlama Daire Başkanı Mehmet Aycı.

Erdoğan'dan 'Fidan' açıklamasıErdoğan’dan ‘Fidan’ açıklaması

 

Vali yardımcıları

Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun, Şırnak Vali Yardımcısı Turhan Bedirhanoğlu, Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Yel.

Erdoğan Hakan Fidan'ı böyle savunmuştuErdoğan Hakan Fidan’ı böyle savunmuştu

 

Genel müdürlük ve başkanlıklar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Recep Kaymakcan, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Kemal Biçerli, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Gümrükler Genel Müdürü Cenap Aşcı, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Münib Karakılıç, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci.

Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Hulusi Şentürk. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz, Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Güner, Kamu İhale Kurumundan Daire Başkanı Ergün Taşçı, Elektrik Üretim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Nurettin Kulalı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Atay Uslu, Sosyal Güvenlik Kurumu Daire Başkanı Yavuz Selim Ayaz, Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu.

Öte yandan; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, milletvekilliği aday adaylığı için emekli oldu.

Yeni MİT müsteşarı İsmail Hakkı Musa olduYeni MİT müsteşarı İsmail Hakkı Musa oldu

 

Büyükşehir Belediye Başkanı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki.

Rektörler ve dekanlar

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanattin Uysal, Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Rüştü Karaman, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal.

İşadamı CHP'den aday adayıİşadamı CHP’den aday adayı

 

Gaziantep Üniversitesi İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Altuntaş, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Günşen, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Bingöl.

Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Eski Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı ve Polis Akademisi Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Avukat Prof. Dr. Vahit Bıçak. Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden Furkan Doğan’ın babası Yrd. Doç. Dr. Ahmet Doğan.

Başsavcı ve hakim

Zonguldak Başsavcısı Hüseyin Özbakır, Çankırı Hakimi ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu.

Konfederasyon ve birlik

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz.

Spor dünyası

Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin, Hokey Federasyonu Başkanı Sadık Karakan, Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Asbaşkanı Ali Osman Tobay, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ergün Tekin.

Siyasi parti il başkanları

Öte yandan, milletvekilliği aday adaylığı için siyasi partilerin bazı il başkanları da istifa etti.

AKP Burdur İl Başkanı Fatih Çınar, AKP Giresun İl Başkanı Hasan Aydın, AKP Ordu İl Başkanı Hüseyin Akyol, AKP Zonguldak İl Başkanı Hamdi Uçar.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz ve CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin’in de arasında bulunduğu bazı il başkanları, genel seçimlerde aday olabilmek için farklı tarihlerde istifa etti.

MHP Antalya İl Başkanı Cemal Gençer, MHP Edirne İl Başkanı Gürsel Şimşek.

TBMM’de istifalar

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde, TBMM’den 14’ü bürokrat 25’i danışman toplam 39 görevli istifa etti.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararı doğrultusunda, 7 Haziran’da yapılacak seçimde milletvekili adayı olmak için isteyen kamu görevlileri, istifaları ilgili birimlere sundu. Bu kapsamda TBMM’den de 14’ü bürokrat ile aralarında milletvekili ve grup danışmanı olan 25 kişi olmak üzere 39 görevli istifa etti.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, milletvekili seçimlerinde aday adayı olmak üzere TBMM’ye istifa veya emeklilik dilekçesi veren bazı bürokratlar şöyle:

Mücahit Durmuşoğlu (TBMM Başkanı Özel Kalem Müdürü), Halil Ergen (AK Parti Grup Müdürü), İhsan Mayda (Müdür), Cengiz Sağlam (Başkan Müşaviri), Fatih Uğurlu (Daire Başkanı), Şeref İba (Müdür Yardımcısı), Türker Yörükçüoğlu (Başkan Müşaviri), Mesut Özen (Başkan Müşaviri), Tanju Yazgan Arıkan (Bilgi İşllem Başkan Yardımcısı), Vildan Tanık (Memur), A.Osman Kıyak (Memur), Hasan Özgür Özen (Büro Görevlisi), Zeki Karatekin (Memur), Aysel Özer (Şef), Bilal Coşkun (Müşavir), Muhammed Çakmak (CHP Grup Danışmanı).

Dışişleri’nde istifalar

Dışişleri Bakanlığı’ndan 8 diplomat, 7 Haziran 2015’te yapılacak genel seçimlerinde milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 2015 genel seçimlerinde milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa edenler arasında Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Hulusi Kılıç ve Türkiye’nin Eski Mogadişu Büyükelçisi şimdi ise Başbakanlık Başmüşaviri Büyükelçi Cemalletin Kani Torun yer aldı.

Görevinden istifa eden diğer diplomatlar ise Bakanlık Müşaviri Büyükelçi Hüseyin Avni Bıçaklı, İkinci Katip Dursun Erman Birdal, Türkiye’nin Yaounde Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, Türkiye’nin Lefkoşe Büyükelçilik 1. Müsteşarı Seyit Mehmet Apak, Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Viyana Temsilciliği İnsan Hakları Danışmanı Dilek Ertürk ve Dışişleri Bakanlığı’nda İç Denetçi Mikail Yılmaz oldu. İkinci Katip Vahit Özdemir de millitvekilliği adaylığı için emekliye ayrıldı.

Şahin AKP’den aday adayı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisiyken 1998 yılında derslere türban takarak girme konusunda ısrar etmesi nedeniyle disiplin cezası alarak okuldan atılan Leyla Şahin’in de AK Parti’den milletvekili aday adayı olacağı açıklandı.

Yazıcıoğlu’nun damadı

BBP merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun damadı Mustafa Afşin Yazıcıoğlu’nun da AK Parti’den milletvekili aday adayı olacağı bildirildi.

İstifa etmesi gerekenler

YSK kararına göre, milletvekili adayı olmak için kanun gereği bugün saat 17.00’ye kadar görevlerinden istifa etmesi gerekenler şunlar:

“Hakim ve savcılar, yüksek yargı organlarının mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu üyeleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, belediye başkanları, subaylar ile astsubaylar, siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının, katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar.”

Karar ayrıca, kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların da en geç 10 Şubat’tan geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten belgeyi, bugün saat 17.00’ye kadar vermelerini öngörüyor.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...