Seçimde 3 partinin kasası dolacak!

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan 3 partiye, 2015'in genel seçim yılı olması nedeniyle 3 katı tutarında Hazine yardımı yapılacak.

Seçimde 3 partinin kasası dolacak!

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan  AKP, CHP ve MHP’ye, 2015’in genel seçim yılı olması nedeniyle toplamda 531,1 milyon lira tutarında Hazine yardımı yapılacak.

Bu çerçevede, söz konusu siyasi partiler, toplamda 531,1 milyon lira tutarında Hazine yardımı alacak.

CHP'nin 'Mor Bayrak' ProjesiCHP’nin ‘Mor Bayrak’ Projesi

 

İlgili mevzuat gereğince, söz konusu yardımın 99,3 milyon lirası AKP’ye, 51,8 milyon lirası CHP’ye, 25,9 milyon lirası da MHP’ye olmak üzere toplamda 177 milyon lirası 9 Ocak 2015 tarihinde partilerin hesaplarına aktarılmıştı.

Geriye kalan 354,1 milyon liranın da aktarılmasıyla, toplamda AKP 297 milyon 980 bin 95 lira, CHP 155 milyon 345 bin 804 lira, MHP ise 77 milyon 777 bin 715 lira Hazine yardımı alacak.

Ayrıca Milletvekili adaylarının başvuru sürelerinin tamamlanmasıyla aday adaylarının partilerine ödemesi gereken ücreti ödemeye başlamaları da partilileri sevindiren etken oldu.

“AKP’nin gemisi su almaya başladı”

 

YARDIM NEYE GÖRE YAPILIYOR!
Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere her yıl Hazineden ödenmek üzere o yılki genel bütçe gelirleri “(B) Cetveli” toplamının 5 binde 2’si oranında mali yardım sağlanıyor.

Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı, devlet yardımı yapılacak siyasi partilere, genel seçim sonrasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor. Bu ödeme o yılki genel bütçe kanununun yürürlüğe girmesini takiben 10 gün içinde tamamlanıyor. Bu hüküm uyarınca yapılacak yardımlar, sadece parti ihtiyaçları ve parti çalışmalarında kullanılıyor.

Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 3’ünden fazlasını alan siyasi partilere de devlet yardımı yapılıyor. Bu yardımdan faydalanabilecek siyasi partilere, milletvekili genel seçiminin yapılacağı yıl 3 katı, mahalli idareler genel seçim yılı için ise 2 katı olarak ödeniyor. Her iki seçim aynı yıl içerisinde yapıldığında ise bu ödemenin miktarı 3 katı geçemiyor.

Gergin ve kavgalı ortamda siyaseti düşünmüyorum!Gergin ve kavgalı ortamda siyaseti düşünmüyorum!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...