Sözcü Plus Giriş

Demirtaş’tan koalisyon sözü!

Demirtaş: İktidarın içinde olmasak bile temel ilkelerle Türkiye’de kırılmaları toparlayabilecek bir hükümet programı çıkarmaya çalışabiliriz.

Güncellenme: 11:09, 21/10/2015
Demirtaş’tan koalisyon sözü!

FOTO:DHA

HDP Eş GEnel Başkanı Selahattin Demirtaş 1 Kasım seçimlerine ilişkin flaş açıklamalarda bulundu. Demirtaş 7 Haziran’da AKP ve Saray’ın erken seçim isteğinden emin oldukları için koalisyon görüşmesi yapmadıklarını ifade etti. 1 Kasım sonrası için ise Demirtaş “Koalisyonda olabiliriz” mesajı verdi.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Demirtaş;  “Türkiye toplumunun önemli bir kısmı savaşa karşı. Fakat bu seçim çok önemli bir mesajı görünür hale getirecektir: Gerçekten barıştan yana olanlar barış adına çözüm projesi ortaya koyan partilere oy vermeliler. Savaştan yana insanlar da savaş isteyen partilere oy vereceklerdir. O da AKP ve MHP'dir. Eğer Türkiye toplumu barıştan yana bir tavır koymak istiyorsa AKP ve MHP savaş blokunun uzağında olmalıdır. 1 Kasım akşamı barış isteyen çevrelerin gücü artmış olarak çıkarsak 2 Kasım'da umutlu oluruz. AKP bütün bu hile ve baskılarla tek başına iktidarı gerçekleştirirse savaşı derinleştirecektir.” dedi.

“EN İYİ SEÇENEK KOALİSYON”

Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü; “En iyi seçenek şu an koalisyondur. Tek başına biz bile 276'yı bulsak Türkiye açısından iyi değildir. HDP tek başına iktidar olsa bu da Türkiye için bir tehdittir. Şu anda AKP'yi aşan derinleşmiş bir kırılma ve kutuplaşma var. Bunu da yaratan AKP'ydi, çözmesi gereken bizleriz. Bunun da yolu koalisyondur. Bir partinin tek başına iktidar olması normalde bir ülkede kaygı da yaratmaz. Demokrasinin gereğidir saygı duyarsınız. Fakat AKP bu gücünü toplumun geri kalanını baskılamak için kullanıyor. Bu gücünü kötüye kullanan, kendisine oy vermeyen bütün çevrelere düşman hukuku uygulayan bir iktidar var.”

“DIŞARIDAN DA DESTEKLERİZ” MESAJI!

MHP’nin HDP karşısındaki ‘katı’ tutumunu değerlendiren Demirtaş “Biz sayın Bahçeli gibi yaklaşmıyoruz.” dedi.

Demirtaş “MHP'yi inkâr eden bir tavrımız yok. MHP'ye oy vermiş herkese saygı duyuyoruz, hepsi de şerefli insanlardır. Ancak MHP ile koalisyonda anlaşmamız mümkün değil. Diğer seçenekleri de mutlaka seçim sonrası oturup konuşmak lazım. Biz HDP olarak ülke yönetiminde olursak Türkiye'nin toparlanması açısından çok önemlidir. Ya geniş tabanlı bir koalisyon konuşulur ya da bizim de destekleyebileceğimiz – iktidarın içinde olmasak bile – temel ilkelerle Türkiye'de kırılmaları toparlayabilecek bir hükümet programı çıkarmaya çalışabiliriz.” dedi.

Yayınlanma Tarihi:09:25,