Sözcü Plus Giriş

Sertel’in vekil adayı olabileceğinin belgesi

CHP Milletvekili adaylığı YSK tarafından iptal edilen Atilla Sertel'in Anayasa Mahkemesi'ne verdiği dilekçe Basın İlan Kurumu tarafından doğrulandı.

Güncellenme: 07:32, 01/05/2015
Sertel’in vekil adayı olabileceğinin belgesi

CHP'deki ön seçimi kazanarak İzmir 2. Bölge 6. sıra milletvekili adayı olan Atilla Sertel'in adaylığı, şikayet üzerine Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği gerekçe gösterilerek YSK tarafından iptal edilmişti.

Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunan Atilla Sertel açıklama yaptı. Sertel'in açıklamasında Basın İlan Kurumu'ndan gelen resmi yazı dikkat çekti.

CHP'li Sertel yaptığı açıklamada, “Çok büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kaldım. Bana yapılan gücün garibana yettiği bir YSK uygulamasıdır. CHP İzmir 2. Bölge’de ön seçime girerek 13 bin üyenin oylarıyla aday gösterildim ancak YSK’nın kararıyla kamu görevlisi olduğum gerekçesiyle adaylığım düşürüldü” dedi.

Kamu görevlisi olmadığını söyleyen Atilla Sertel, “Ben gazeteciyim. Şahsıma yapılan haksızlığı gidermek adına Anayasa Mahkemesi’ne bireysel olarak başvuru yaptım. AYM başvurumu kabul etti ve dosyamı esastan inceleme kararı aldı. Eğer AYM taleplerimizi haklı bulursa – ki öyle olacağına inanıyorum- Türkiye tarihinde bir ilk olacak ve milletvekili seçim sıralaması mahkeme kararıyla değiştirilecek” ifadelerini kullandı.

BASIN İLAN KURUMU'NUN YANITI SERTEL'İ DOĞRULUYOR

Atilla Sertel, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuruda YSK'nın “kamu görevlisi” olduğu gerekçesiyle adaylığının düşülmesine itiraz etti.

Sertel dilekçesinde, “Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği temsili bir görevdir. Atilla Sertel'in sahip olduğu bu sıfatın temsilden öte anlam ve yetkisi olmadığı gibi Genel Kurul üyeliği icra yetkisi olan bir makam değildir” ifadelerini kullandı. Sertel, dilekçesinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa'nın ilgili hükümlerini de gerekçe göstererek YSK'nın verdiği iptal kararının yasalara aykırı olduğunu belirtti.

CHP'de

CHP’de “muhbirler” disipline sevk edildi!

Sertel'in avukatı Murat Ergün, YSK'nın, Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği için “kamu görevi” tanımlamasına karşı çıkarak, konuyla ilgili Basın İlan Kurumu'ndan yazılı cevap talep etti. Basın İlan Kurumu verdiği yazılı cevabında Atilla Sertel'i doğrulayarak, “Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyelerine sürekli bir maaş aylık maaş sürekli bir diğer maddi ödeme yapılmamaktadır. Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyelerinin kurumun sürdürdüğü faaliyetlerine veya verdiği kamu hizmetlerine dair doğrudan emir veya talimat verme yetkisi yoktur” dedi. Basın İlan Kurumu'nun yaptığı 15 maddelik açıklaması, CHP'li Atilla Sertel'in kurumdaki görevinin sadece temsili olduğunu doğrular nitelikte.