‘Sık lan sık’ diyen polise soruşturma

Gaziantep'te eylem yapan esnaf grubuna müdahale edildi. Müdahale sırasında bir polis bir meslektaşının ensesinden tutarak 'sık lan sık' diye bağırdı.

‘Sık lan sık’ diyen polise soruşturma

Bağıran polise idari soruşturma açıldı. Olay kameralara böyle yansıdı.

 

Gaziantep’te ihaleye girmelerine rağmen dükkan alamadıklarını eden 400 kişilik esnaf grubu valiliğe yürümek isteyince polisin biber gazlı müdahalesiyle karşılaştı. Öyle ki bir polis memuru, arkadaşının yakasından tutarak kalabalığa biber gazı sıkması için bağırdı.

MERSİN’DE BELEDİYEDEN ATILAN TAŞERON İŞÇİLERİNE BİBER GAZLI MÜDAHALE

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron firmalarında çalışırken işten atılan yaklaşık 500 işçinin belediye binasına yürümesine polis barikat kurarak izin vermeyince arbede çıktı.

İşçilerle polislerin biber gazından etkilendiği müdahale sırasında 1 işçi ise hafif yaralandı.

DİSK’e bağlı Genel- İş Sendikası’nda toplanan kırmızı yelekler giymiş işçiler, sağanak yağmura rağmen İstiklal Caddesi üzerinden, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları ile Mersin Büyükşehir Belediye binasına doğru yürüyüşe geçti. Atatürk Caddesi’ndeki belediye hizmet binasına 100 metre kala barikat kuran polis, işçilerin yürümesine izin vermedi. İşçiler barikatı aşmak isteyince polis biber gazıyla müdahale etti. Polisler ile işçiler arasından sert tartışmalar ve arbede yaşanırken, çok sayıda işçi biber gazından etkilendi. İşçiler ile birlikte barikatın önüne gelen DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göktaş da biber gazından etkilenerek fenalaştı.

 

 BARİKATI 4 KEZ ZORLADILAR

Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz’ı protesto eden işçiler, ‘İşçiler burada Kocamaz nerede’, ‘İşçiye değil hırsızlara barikat’ sloganları atarak yaklaşık 1 saat eylemi sürdürdü. Eylem boyunca 4 kez barikatı zorlayan işçiler, bazı çevik kuvvet polisleri ile tartışmaya girdi. Zaman zaman işçilerle polisler arasında arbede yaşandı.

Olaylar sırasında 1 işçi hafif yaralanırken, bazı polisler de biber gazından etkilendi. İşçiler, yürüyüşe izin verilmeyince Özgür Çocuk Parkı’ndaki direniş çadırına döndü.

 

VALİLİĞE YÜRÜMEK İSTEYEN ESNAFA MÜDAHALE

Gaziantep’te yeni yapılan Karataş Sanayi Sitesi'nde dükkan alamadıkları iddiasıyla toplanarak valiliğe yürümek isteyen esnafa polis, biber gazıyla müdahale etti, 1 kişi gözaltına alındı.

Merkez Şahinbey İlçe Belediyesi tarafından Karataş bölgesine yaptırılan Sanayi Sitesi’nden ihaleye girmelerine rağmen dükkan alamadıklarını ve aldıkları dükkanların ödemelerini yapamadıklarını iddia eden 400 kişilik esnaf grubu, öğle saatlerinde Şahinbey Belediyesi önünde toplanarak eylem yaptı. Belediyeye tepki gösteren kalabalık, bir süre sonra Gaziantep Valiliği'ne yürümek istedi. Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatarak yürüyen grup, polisin uyarılarına rağmen dağılmayınca biber gazıyla müdahale edildi. 1 kişinin gözaltına alındığı müdahalenin ardından kalabalıktan bazıları dağılırken, bazıları ise yürüyüşü sürdürdü. Polis, valilik ve belediye önünde güvenlik önlemi aldı.

Haklarını aradıklarını söyleyen esnaftan Uğur Delihan “Biz de herkesin aldığı gibi dükkan almak istiyoruz. Şu an bizden yarısı peşin, geri kalan yarısını ise 2 yılda istiyorlar” dedi.

Belediyenin ticarethane olmadığını ifade eden Mehmet Ay ise “Belediyenin amacı insanlara hizmet vermek. Burası emlak bürosu değil. 1 yıl önce metrekaresi 750 lira olan işyerlerini yüzde 20'si peşin, geri kalanı ise 10 yıl ödemeli şeklinde verildi. Ama şu anda yarısı peşin diğer yarısı ise 2 yıl da alınacak. Bizim amacımız üzüm yemek, bekçi dövmek değil” diye konuştu.

POLİSE GAZ TEPKİSİ

Gaziantep’te, Valiliğe yürümek isteyen esnafa yönelik biber gazlı müdahale tepkiye yol açtı. Bir polis amirinin, biber gazı tüpünü taşıyan polis memurunun ensesinden tutarak ‘Sık la sık’ diye bağırarak müdahale ettirmesi ile gaza maruz kalan esnaf, uygulamaya tepki gösterdi.

Polis yetkilileri ise grubun yasal olmayan yürüyüş sırasında trafik akışını durdurduğu ve uyarılara rağmen yoldan geçmemeleri nedeniyle müdahale edildiğini savundu.

‘SIK LA SIK’ DİYEN POLİSE İDARİ SORUŞTURMA


Gaziantep Valiliği, eylem yapan esnaf grubuna müdahale sırasında ensesinden tuttuğu meslektaşına ‘Sık la sık’ diyen polis memuru hakkında idari soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, esnafın yolu trafiğe kapattığı ve uyarılara rağmen açmadığı ifade edilirken, müdahale sırasında bir polis memurunun olumsuz davranışlarının görüntülere yansıdığı belirtilerek şu ifalere yer verildi:

“İlimiz Şahinbey ilçesi İnönü Caddesi üzerinde Eski Garajlar olarak tabir edilen bölgede bulunan sanayi esnafına, kentsel dönüşüm kapsamında Şahinbey İlçesi Karataş bölgesinde yeni işyerlerinin yapılması konusu ile ilgili olarak; 11.02.2015 günü saat:14.00 sıralarında yaklaşık 100 kişilik sanayi esnafı ve çalışanlarının Şahinbey Belediye binasına doğru yürüyüşe geçtikleri ihbarı üzerine, Şahinbey Belediye binasında ve güzergahta gerekli emniyet tedbirleri alınmış olup, kalabalık grup ile yapılan mülakat sonucunda dağılımları sağlanmıştır. Bahse konu grubun 12.02.2015 günü saat: 09.00 sıralarında tekrar belediye önünde toplanacakları duyumu üzerine 12.02.2015 günü belirtilen yerde gerekli emniyet tedbirleri alınmış, yaklaşık 70 kişilik bir grup saat: 09.30 sıralarında Şahinbey Belediyesi önünde toplanmış, daha sonra buradan dağılarak, ara sokaklardan tekrar birleşmek suretiyle Valilik binasına doğru yürüyüşe geçmiş, Atatürk Bulvarı’na geldiklerinde kaldırımda yürümek yerine, yol üzerinde yürüyerek tamamen yolu trafiğe kapatmışlardır.
Ulaşımın aksaması üzerine ivedi olarak grubun bulunduğu yerde önlem alınmış, görevlilerimizce defaten yolu açmaları ve kaldırımda yürümeleri konusunda ikaz edilmelerine rağmen grup uyarılara uymayarak, yolu tamamen trafiğe kapatmış, grup görevlilerimizce engellenmeye çalışıldığı esnada, görevlilerimizin üzerine aniden yüklenmeleri ve zincirde görevli personeli aşıp devam etme girişiminde bulunmaları üzerine, gruba karşı müdahale talimatı verilmiştir. Bu esnada grupta gazcı olarak görev yapan polis memurunun görev yaptığı sırada, diğer bir polis memurunun gaz sıkması hususunda yönlendirme yaptığı esnadaki olumsuz davranışlarından dolayı, gerekli idari inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”