Sözcü Plus Giriş

Silivri’den Meclis’e…

Ergenekon ve Balyoz davalarda tutuklanarak Silivri Cezaevi’nde tutuklu kalan daha sonra da serbest bırakılan isimler milletvekili olmak için kuyruğa girdi.

Güncellenme: 13:28, 12/03/2015
Silivri’den Meclis’e…

SÖZCÜ / ANKARA

‘Haksız tutuklama', ‘sahte delil', ‘kumpas' kurbanı olduklarını yıllardır söyleyen bu isimler arasında gazeteciler ve askerler de var…

Gazeteci ve CHP Parti Meclisi Üyesi Tuncay Özkan 6 yıl Silivri'de kaldıktan sonra İzmir'den milletvekili aday adayı oldu. İzmir'den seçim yarışına giren ve Balyoz davasından yargılanan bir diğer gazeteci Mustafa Balbay da, 4 yıl 277 gün cezaevinde kalmıştı.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde Ergenekon soruşturması kapsamında 4 ay tutuklu kalan CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner bu İstanbul 3. Bölge aday adayı oldu.

KADIN HAKİM

Balyoz'dan ceza alınca yurt dışına çıkan, ancak Yargıtay'ın bozma kararıyla beraat eden Hakim Albay Tülay Delibaş da, CHP'den milletvekili adayı oldu. Delibaş, “Bakanlar kurulunu görevini yapamaz hale getirmeye teşvikten” 16 yıl hapis cezası almıştı. Delibaş, Ankara'dan milletvekili seçilmek için çalışacak.

Ergenekon davasında tutuklanan ve milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa eden Teğmen Mehmet Ali Çelebi de CHP'nin Ankara aday adayları arasında bulunuyor. Çelebi 4.5 yıl tutuklu kalmış ve nikah şahitliğini de CHP lideri Kılıçdaroğlu yapmıştı. Emekli Albay Dursun Çiçek, Ergenekon ve Balyoz davalarından 5 yıl Silivri'de kalmıştı. Çiçek de İstanbul 2. bölgeden CHP aday adayı oldu. 

Balyoz davasında yargılanan Emekli Albay Zafer Arısoy beraatin ardından, CHP'den Isparta aday adaylığı için başvuru yaptı. MHP'den tekrar adaylık başvurusu yapması beklenen emekli Korgeneral Engin Alan da, Balyoz davasından ceza almıştı. Emekli Kurmay Albay Ahmet Küçükşahin ise, Balyoz davasında 3.5 yıl tutuklu kaldı. Küçükşahin CHP'nin Malatya milletvekili aday adayı oldu. Emekli Albay Zafer Arısoy ise Balyoz'da tutuksuz yargılanıp  beraat etti. Arısoy, CHP'den Isparta aday adaylığı için başvuruda bulundu.