Siyasilerden Yaşar Kemal mesajları

Yazar Yaşar Kemal'in hayatının kaybetmesinin ardından, siyasiler üzüntülerini paylaştı.

Siyasilerden Yaşar Kemal mesajları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yaşar Kemal’in eşini arayarak taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Suudi Arabistan’a hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı. Gazetecilerinde sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında ünlü yazar Yaşar Kemal’in vefatından söz ederek, “Gerek hanımefendiyi, gerek yeğenini aramak suretiyle kendileriyle bu acılarını paylaştım. Derin bir teessürümüz olduğu nu kendilerine de ifade ettim. Ayrıca kendisine Allah’tan rahmet yakınlarına ve edebiyat camiamıza başsağlığı diliyorum” dedi.

Yaşar Kemal'in eşinden açıklama!Yaşar Kemal’in eşinden açıklama!

DAVUTOĞLU: ÇÖZÜM SÜRECİ NİHAİ AŞAMAYA GELMEDEN SONSUZLUĞU UĞURLADIĞIMIZA ÜZÜLÜYORUZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yaşar Kemal’in vefatı nedeniyle yayımladığı taziye mesajında, “Kürt Kökenli bir aydınımız ve ülke meselelerinde söyleyecek çok sözü olan Yaşar Kemal’i Çözüm Süreci nihai aşamaya gelmeden sonsuzluğa uğurladığımıza üzülürken, birlik beraberlik ve kaderdaşlığımız yolunda kat ettiğimiz mesafenin onu memnun ettiği umuduyla teselli buluyoruz” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun yazar Yaşar Kemal’in vefatı dolayısıyla yayınladığı mesaj şöyle: “Büyük yazar, büyük sanatçı Yaşar Kemal’i kaybetmekten duyduğum hüznü ifade edecek kelime bulmakta güçlük çekiyorum. Anadolu’nun ruhunu Köroğlu, Dadaloğlu, Karacoğlan çizgisinde coşkuyla yansıtan ve modern edebiyat imkânlarıyla büyük bir romancı ve hikâyeci olarak dile getiren büyük Usta Yaşar Kemal Cumhuriyetimizle aynı yaştaydı. Söz söylemenin zor olduğu zamanlarda evrensel bir aydın duyarlılığıyla hem muhalif tavrını koruması, hem de gerçeği sakınmadan ifade etmesi; yazar ve sanatçı olarak Yaşar Kemal’in ülkesine karşı duyduğu sorumlulukla onu çok özel ve saygın bir konuma taşımıştır. Kürt Kökenli bir aydınımız ve ülke meselelerinde söyleyecek çok sözü olan Yaşar Kemal’i Çözüm Süreci nihai aşamaya gelmeden sonsuzluğa uğurladığımıza üzülürken, birlik beraberlik ve kaderdaşlığımız yolunda kat ettiğimiz mesafenin onu memnun ettiği umuduyla teselli buluyoruz. Ülkemizin çok önemli bir değeri olan, dünya edebiyatına ölümsüz eserler kazandıran Yaşar Kemal’e Allah’tan rahmet niyaz ediyor, aile yakınları başta olmak üzere sevenlerine ve bütün milletimize başsağlığı diliyorum.”

'Mezarımı derin kazın...'‘Mezarımı derin kazın…’

KILIÇDAROĞLU: HALKIMIZIN BAŞI SAĞ OLSUN

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’dan Ankara’ya dönüşünde, Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, Yaşar Kemal’in hayatını kaybetmesi ile ilgili, “Çok üzgünüz. Halkımızın başı sağolsun” dedi.

“Bir kütüphane yandı…”

HDP’DEN TAZİYE MESAJI

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Yaşar Kemal’in hayatını kaybetmesi sonrası taziye mesajı yayımladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Edebiyat dünyasının ‘Büyük Çınar’ını yitirdik… Acımız büyük…
Edebiyat dünyamızın büyük romancısını, ustamızı, Yaşar Kemal’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.
Yaşar Kemal bir edebiyatçı, gazeteci ve siyasetçi olarak yaşadığımız coğrafyanın 20. yüzyılına tanıklık etmiş ve halkların barış, özgürlük ve eşitlik mücadelelerinin bir parçası olmuştur.
Röportaj ve romanlarında, zorluklar içindeki insanın destansı mücadelesini anlatan ve ‘Yaşamın orta direği, insanın direncidir’ diyen Yaşar Kemal’in bize en büyük mirası umuttur.
Eserleri, insani değerler, barış ve adalet mücadelesi için ilham kaynağı olmayı sürdürecektir. Ailesine, yakınlarına ve tüm halklarımıza başsağlığı diliyoruz.”

Yaşar Kemal'in ölümüyle ilgili hastaneden açıklamaYaşar Kemal’in ölümüyle ilgili hastaneden açıklama


Meclis Başkanı Cemil Çiçek:
Tüm millete ve ailesine başsağlığı diliyorum

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: Değerli büyüğümüz Yaşar Kemal'i kaybettik. Üzüntümüz sonsuz. Edebiyata ve gazetecilik mesleğine uzun yıllar hizmet veren Yaşar Kemal'i sevgi ve saygıyla anıyoruz. Yeri doldurulamayacak olan değerli üyemiz Yaşar Kemal'in ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz
 
Ö.Faruk Loğoğlu: Yaşar Kemal de göçtü. Allah rahmet eylesin hemşehrimi. Nobel ötesi bir yazar – ona Nobel yetmezdi!

Uğur Bayraktutan: Büyük usta Yaşar Kemal’i kaybettik. Türk Edebiyatı’nın başı sağolsun. Hoşçakal İnce Memed, hoşçakal dev çınar.

Mustafa Sarıgül: Yaşar Kemal bin yıllık Anadolu’nun ruhuydu. Anadolu’nun duaları şimdi seninle. Güle güle usta.

Sırrı Süreyya Önder: Büyük Usta Yaşar Kemal’i kaybettik. Ruhun şad Olsun. Hep mazlum halkın yanındaydın. #YaşarKemal

Hüseyin Aygün: Yaşar Kemal öldü… Adı ve eserleri hep yaşayacak..

Mustafa Balbay: Yaşar Kemal kalktı göç eyledi… Torosların başı sağolsun.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...