‘Siz partide sürü olabilirsiniz ama!..’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'tan AKP Konya Milletvekili Cem Zorlu'ya sert tepki...

‘Siz partide sürü olabilirsiniz ama!..’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ‘Yöneticilik istidadı itibariyle bir çobanla Başbakan arasında çok bir fark yoktur. Biri sürü yönetiyor, diğeri halkı yönetiyor’ diyen AKP Konya Milletvekili Cem Zorlu’yu sert bir dille eleştirdi.

Öztrak, “Siz partide sürü olabilirsiniz. Siz Tayyip Erdoğan’ın sürüsü olabilirsiniz ama kusura bakmayın Türk Milleti’ne sürü demeye kimsenin hakkı yoktur. Türk Milleti sürü olmadığını seçimlerde gösterir” dedi.

Faik Öztrak başkanlığındaki Çanakkale Milletvekilleri Serdar Soydan ve Ali Sarıbaş, Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Bursa Milletvekilleri Sena Kaleli ve İlhan Demiröz, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Antalya Milletvekili Osman Kaptan ve Adana Milletvekili Ümit Özgümüş’den oluşan CHP İş Dünyası Heyeti, bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Mersin’e geldi. İlk olarak CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret eden heyeti Mersin Milletvekilleri İsa Gök, Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer ve İl Başkanı Abdullah Özyiğit karşıladı.

‘HALK, SÜRÜ OLMADIĞI SEÇİMDE GÖSTERİR’

Burada açıklamalarda bulunan Öztrak, ülkenin çok kötü yönetildiğini, Ortadoğu’da yaşananların üzerine hükümetin mezhepçi yaklaşımı ile benzin döktüğünü ve bunun ekonomik olarak Türkiye’yi çok etkilediğini söyledi. AKP Konya Milletvekili Cem Zorlu’nun ‘Çobanla Başbakan arasında fark yoktur’ sözlerine de değinen Öztrak şunları söyledi:

“Zorlu, ‘Yöneticilik istidadı olarak Başbakan ile çoban arasında bir fark yoktur. Biri sürü yönetir, diğeri de halkı yönetir’ diyor. Bu yaklaşım içinde bu ülkeyi yönetemezsiniz. Bu yaklaşım içinde yönetmeye kalkarsanız sivil toplum örgütlerini susturmaya çalışırsınız. Yukarıda tek bir adam, bana artık anayasanın çizdiği sınırlar içinde Cumhurbaşkanlığı yetmiyor, ben Başbakanlığı da istiyorum. Ekonomi bakanlığını, BDDK Başkanlığını, Merkez Bankası Başkanlığını da istiyorum demeye başlar. Çoban sürü benzetmesini Türk halkına uygulamaya kalkarsanız, ki Türkiye’de başkanlık sistemi ile istedikleri bu, iş diktatörlüğe gider. Bu milleti aşağılamaları son bulmalıdır. Ne demek Türk Milleti’ne ‘Sürü’ demek. Siz partide sürü olabilirsiniz. Siz Tayyip Erdoğan’ın sürüsü olabilirsiniz ama kusura bakmayın Türk Milleti’ne sürü demeye kimsenin hakkı yoktur. Türk Milleti sürü olmadığını seçimlerde gösterir. Bölgenin yeniden bir fırsat coğrafyası haline gelmesi, bu hükümetin işbaşından ayrılmasına bağlı.”

SINIRDA GÜVENLİK PROBLEMLERİ YAŞANIYOR

Suriye sınırının Afganistan ile Pakistan arasındaki Peşaver ile aynı duruma geldiğine işaret eden Öztrak, şöyle devam etti:

“Buna ‘Perfore sınır’ diyorlar. Çok ciddi güvenlik problemleri yaşanmaktadır. Teröristler, suçlular, insanlar ellerini kollarını sallayarak gezmektedirler. Türkiye bu durum ile ilgili dünyadan çok ciddi eleştiriler almaktadır. Hükümetin bu davranışı bizim dünyadaki itibarımızı da zedelemektedir. Türkiye, Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Akdeniz kuşağının ortasında, yabancıların deyimi ile yüzük taşı gibi bir ülke. Konum itibari ile bu ülkenin her yıl 40 milyar dolar yabancı sermaye çekmesi lazım. Sadece fabrika açmak için gelen yabancı sermaye. Ama gelen para sadece 4 milyar. Demek ki bu ülke çok kötü yönetiliyor. Ortadoğu ve Akdeniz kuşağında Türkiye bir kolaylaştırıcı ağabeylik rolüne soyunup barışı temin ettikten sonra ciddi bir ekonomik bölge oluşturabilirse, ekonomik entegrasyonu sağlayabilirse, Türkiye’nin bugünkü kişi başına geliri yüzde 2 daha yüksek olacak sadece buraya mal satarak. Bu kişi başına yaklaşık 210 dolar demek. 210 dolar daha fazla gelirden mahrum kalmamız kötü yönetim.”

CHP İş Dünyası Heyeti daha sonra Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, TMOOB, Yenişehir ve Mezitli Belediyesi, Mersin Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği, Mersin Ticaret Borsası, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Ticaret Borsası, Tarsus Ziraat Odası’nı ziyaret etmek için partiden ayrıldı.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...