Sözcü Plus Giriş
GALERİ Son anketlerde çarpıcı sonuçlar 27 Mayıs 2015 09:47
1 Seçimlere sayılı günler kala araştırma şirketleri de ardı arkasına anket sonuçlarını açıklamaya başladı. Farklı araştırma şirketlerinin yaptığı son anketlerde çarpıcı sonuçlar var.

İşte AKP ve HDP sürprizinin yer aldığı son anket sonuçları...
2 Aksoy Araştırma'nın yaptığı çatı görüşme yöntemi ile gerçekleştirilen araştırmada 2011 genel seçimlerinde oy verilen parti, il ve cinsiyet kotaları uygulandı.
3 Araştırma Türkiye genelini en yüksek oranda temsil edebilmesini mümkün kılmak adına 81 ilde gerçekleştirildi. 4 bin örneklem ile gerçekleştirilen araştırmanın yüzde 95 güven aralığına ve yüzde 2 hata payına sahip olduğu belirtildi.
4 Aksoy Araştırma’nın yaptığı ankete göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra seçim tahmini şöyle gerçekleşiyor;
5 AKP yüzde 42,6,

CHP yüzde 26,2,

MHP yüzde 16,2,

HDP ise yüzde 10,6,

SP-BBP ittifakı yüzde 2,4,

Diğer partiler ise yüzde 1,8.
6 Andy-Ar şirketinin siyaset dünyasında sarsıntı yaratacak anketi 21-24 Mayıs tarihleri arasında 49 ilde 4 bin 166 denekle yapıldı. Anket verilerine bakılacak olursa Türkiye 8 Haziran sabahına koalisyonla uyanabilir.
7 Kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin alacağı oy oranı şöyle görünüyor;
8 AKP yüzde 41.9

CHP yüzde 25.8

MHP yüzde 16.0

HDP yüzde 10.7

SP-MİLLİ İTTİFAK yüzde 3.2
9 Andy-Ar araştırma şirketi bir önceki araştırmasını 8 Şubat’ta yaptı. AKP’nin oy oranını yüzde 45,2 olarak açıkladı. İkinci araştırmayı ise 4 Nisan’da yaptı.
10 Bu kez sonucu yüzde 43,7 çıkardı yani ilk araştırmaya göre AKP’nin oy oranında yüzde 1,5 oranında azalma oldu. Son anket verisi ise bugün geldi ve AKP oylarının yüzde 41.9'a indiğini duyurdu.
11 AKP seçim sürecine girildiği günden bu yana anketlerde sürekli düşme eğiliminde. Yüzde 47'lerde başladığı seçim yarışında yüzde 41'lere kadar gerilemiş görünüyor.

Bunun sebebi ise yüzleri 20 gibi çok yüksek bir orana tekabül eden kararsız seçmenler. Anket şirketleri kararsız seçmenlerin büyük bir kısmını AKP'lilerin oluşturduğunu söylüyor.
12 'Küskün'ler olarak nitelenen AKP seçmeninin bir kısmının 'partisini cezalandırma' eğiliminde olduğu ve 7 Haziran seçimine kadar bu eğilimden vazgeçmediği taktirde seçim sonuçlarının çok büyük sürprizlere gebe olduğu söyleniyor.
13 AKP'nin genel seçimlerden birinci parti olarak çıkması 'tek başına iktidar' için yetmiyor. AKP'nin HDP'nin barajı geçmesi halinde tek başına iktidarını korumak için en az yüzde 45 ve üzeri oy oranına ihtiyacı var.
14 Anket sonuçları ise iktidar partisi için en fazla yüzde 43 gösteriyor. Tablo 7 Haziran'a kadar değişmediği taktirde 8 Haziran sabahı Türkiye koalisyona uyanmış olacak.
15 AKP'nin mevcut anketlerdeki çıkan oy oranı ile tek başına iktidar olabilmesinin tek yolu HDP'nin barajı aşmamasına bağlı. Böyle bir durumda AKP'ye tek başına hükümet kurmak için yüzde 40 ve üzeri oy alması yetiyor.
16
17