SÖZCÜ’nün haberi TBMM’de

Erdoğan'ın atadığı HSYK üyesinin TÜRGEV'de yönetici olması TBMM gündeminde.

SÖZCÜ’nün haberi TBMM’de

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

Erdoğan’ın atadığı HSYK üyesinin TÜRGEV’de yönetici olması TBMM gündeminde.

HSYK'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan üyesi Aysel Demirel'in aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çocuklarının yönettiği TÜRGEV'de yönetici çıkması ortalığı karıştırdı. SÖZCÜ'nün gündeme getirdiği olay, CHP tarafından TBMM gündemine taşındı.

HSYK üyesi TÜRGEV'e yönetici olduHSYK üyesi TÜRGEV’e yönetici oldu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergede ‘'AKP İktidarlarında keyfilik ve hukuk tanımazlık; artık aleniyet kazanmış, sorumsuzluk ve Anayasa ihlali boyutlarına ulaşmıştır. Bu durum, yargıyı yönetme konumunda bulunan HSYK bünyesine de sirayet etmiş durumdadır” dedi.

TÜRGEV'in, 17 – 25 Aralık Yolsuzluk suçlamalarının merkezinde yer aldığını; kamu ihaleleri ve imar rantı konularında Hükümet ilişkilerini ve devlet nüfuzunu kötüye kullanarak “haksız çıkar” sağladığını vurgulayan Kart, şunları dile getirdi:

“Hal böyle iken; HSYK Üyesi konumunda olan bir kişinin, TÜRGEV yöneticiliğini de sürdürmesi, en başta hem mesleki etik ve hem de ahlaki olarak başlı başına bir zaafiyettir. Böyle bir durumun sürdürülmesi kabul edilemez.”

Atilla Kart, Bozdağ'a “Anayasal ihlâl niteliğinde olan, HSYK'nın kurumsal kimliğini ve saygınlığını zedeleyen bu ihlal hakkında görevinizin gereğini yapacak mısınız? Yoksa, Cumhurbaşkanı'nın tasarrufu olması sebebiyle, bu anayasal ihlâlin sürdürülmesine göz mü yumacaksınız?” sorularını yöneltti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...