Suriyeli muhaliflere bordo bereli eğitim

Türk ve ABD subayları, Esad karşıtı Suriyelilere Kırşehir ve Kuzey Irak’ta askeri eğitim verecek. Pahalı eğitimin tüm masraflarını devlet ödeyecek.

Suriyeli muhaliflere bordo bereli eğitim

Saygı ÖZTÜRK / ANKARA

Suriye'de, Esad yönetimine karşı mücadele etmeleri için Türkiye ve ABD'nin işbirliğiyle muhaliflerin eğitileceği ortaya çıktı. Özel Kuvvetler Komutanlığı eğitmenleri ile ABD'den gelen subaylar tarafından her dönemde 350'şer muhalife askeri eğitim verilecek. Muhalifler belli bir sayıya ulaştıktan sonra silahlandırılıp Suriye'de “güvenli bölge” oluşturulmasında görevlendirilecek. Pahalı olduğu için kendi askerimize verilemeyen eğitim ve malzemeler, Suriyeliler'den esirgenmeyecek. Suriye'den getirilip Türkiye'de eğitim verilecek olanların eğitim yeri de belli oldu. Suriyeliler için oluşturulması planlanan “güvenli bölge”nin coğrafi yapısına en uygun yerin Kırşehir'de bulunan ve daha önce Jandarma Komando Taburu tarafından kullanılan alan olduğu belirlendi.

MİT, EĞİTİME SIZANLARI TESPİT EDECEK

Bir yetkili, “Bu alanda yeni düzenlemeler de yapılacak. Suriyeliler'in ülkelerindeki uygun arazi koşulları burada da oluşturulacak. Evler, operasyon binaları, görevlerine göre silah ve yakın dövüş eğitimleri de verilecek” dedi. Nisan ayında başlayacak olan özel eğitimlerin bir ayağı da Kuzey Irak'ta gerçekleşecek. Özellikle Kuzey Irak'ta eğitilecek Suriyeliler arasına PYD ve PKK'lıların katılmamasına özen gösterilecek. Bu amaçla MİT, eğitime alınacaklar konusunda çalışma yapacak. Belirlenen kişiler dışındakilerin eğitim alanına sızmamasına özen gösterecek.

TÜRKMEN VE KÜRTLERE ÖZEL EĞİTİM

Türkiye'ye getirilecek olanların önemli bir bölümünü Türkmenler oluşturacak, aynı bölgede bulunan Kürtler'den de gruplar “karma eğitim”e alınacak. Kırşehir'de 3 bin Suriyeli'nin eğitilmesi öngörülüyor. Kuzey Irak'ta eğitileceklerle birlikte bu sayı 7 bine kadar yükselecek. Türk Özel Kuvvetleri, polis özel harekat timlerinin yetiştirilmesinde hangi yöntemler kullanılıyorsa, Suriyeliler için de aynı uygulamalar yapılacak. Ağır eğitimlerden geçecekleri için gıdaları da özel olarak hazırlanacak. Türk komandoları için belirlenen “komando tayını” Suriyelilere de verilecek. Suriye'de bulunan ve Türkiye'ye yakın duran aşiretler de bu eğitimlerden yararlandırılacak. Gerektiği zaman,
Türkiye'nin Suriye ile sorun yaşadığı dönemde “dost aşiretler” de görevlendirilecek, onlara da silah-mühimmat desteği sağlanacak. Eğitimler 3-4 yıl sürecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...