Reklamsız Sözcü

“Tahşiyecilere kumpas” davasına MİT Raporu ulaştı

"Tahşiyecilere kumpas" davasında aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da bulunduğu davayla ilgili MİT'in raporu mahkemeye ulaştı.

android-time 18:40
“Tahşiyecilere kumpas” davasına MİT Raporu ulaştı
"Tahşiyecilere kumpas" davasında aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da bulunduğu davayla ilgili MİT'in raporu mahkemeye ulaştı.

 

“14 Aralık” Operasyonu kapsamında, aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin bulunduğu 9’u tutuklu 33 sanığın yargılandığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne MİT’in raporu ulaştı. MİT’ten gelen belgede, “Radikal Tahşiye Grubu”, “El Kaide yanlısı Radikal Mehmet Doğan Grubu” veya “Radikal Mehmet Doğan Grubu” adı altında herhangi bir örgüt veya silahlı terör örgütüne dair bir tespitin bulunmadığı belirtildi.

Belgede, mahkemenin 5 Ekim 2015 tarihli yazısı üzerine Müsteşarlık kayıtlarında yapılan araştırma neticesinde hazırlanan bilgi notunun mahkemeye gönderildiği ifade edildi.

“SİLAHLI TEŞKİLATLANMAYA DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜNE DAİR BİR TESPİTİMİZ OLMADI”

Yazıda, “Radikal Tahşiye Grubu” , “El Kaide yanlısı Radikal Mehmet Doğan Grubu” veya “Radikal Mehmet Doğan Grubu” adı altında herhangi bir örgüt veya silahlı terör örgütüne dair bir tespitin bulunmadığı belirtildi. MİT tarafından gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Tahşiye Grubu” veya “Mehmet Doğan Grubu” isimli dini motifli yapılanma hakkında ise; Müşteşarlığın faaliyet konuları kapsamında, teşkilat usûl, prensip ve teknikleri kullanılarak yürütülen rutin çalışmalar esnasında; Mehmet Doğan’ın kaleme aldığı “Esrarname” adlı kitapta ayet, hadis ve Risale-i Nur’lardan alıntılarla yaptığı şerhlerde “Şuayb Bin Salih” olarak adlandırdığı Usame Bin Ladin’i ‘Mehdi’nin Komutanı’, El Kaide’yi ise ‘Mehdi’nin Askerleri’ olarak izah ettiği yönünde istihbari bilgi/duyum elde edildiği, ancak söylem bazında dile getirdiği söz konusu bilgi/duyumun şiddete veya silahlı teşkilatlanmaya dönüştürüldüğüne dair bir tespitimizin olmadığı, mezkur gruba yönelik İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne 3 Aralık 2008 tarihi öncesinde ya da sonrasında intikal ettirilen herhangi bir not ya da yazı bulunmadığı hususları tespit edilmiştir.”

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more