Sözcü Plus Giriş
GALERİ Taksim Gezi olaylarına destek verenler 29 Mayıs 2015 06:29
1 İki yıl önce 27 Mayıs'ı 28 Mayıs'a bağlayan gece başlayan Gezi Olayları Türkiye'de daha önce eşi benzeri görülmemiş bir direnişin öyküsünü yazmıştı.

Gezi'nin 2. yıl dönümünde; TV dünyasının renkli isimleri, sanatçılar ve şarkıcılar, Türkiye tarihi açısından unutulmayacak ve hafızalara kazınmış o günlerde neler yapmıştı, hatırlayalım...
2 Gezi olaylarına destek veren ve yaptıklarıyla uzun süre konuşulan isimlerden bazıları şu şekilde:
3 -Duman adlı müzik grubu protestolara destek için "Eyvallah" adında bir şarkı besteledi.
4 -Demir Sert, 31 Mayıs sabah 5 te Gezi Parkı'nda yaşadıklarını anlattığı "Bu Gaz Bi Harika Dostum" isimli -şarkıyla Gezi Parkı Direnişi'ne müzisyen olarak ta destek verdi.
5 -Boğaziçi Caz Korosu Recep Tayyip Erdoğan'ın 'çapulcu' söylemini "Çapulcu Musun Vay Vay" adındaki şarkı ile eleştirdi.
6 -Kardeş Türküler, Başbakanın sözlerinden ilhamla "Tencere tava hep aynı hava" şarkısını besteledi.
7 -Oğuzhan Uğur, "Bu halka ayıp edildiğini" vurgulayarak, Çapulcu ve Ayyaş söylemini eleştiren Birinci Vazife adında bir şarkı yaptı.
8 -Marsis, Gezi Parkı olaylarında başbakanın tutumunu "Oy Oy Recebum" adlı şarkıyla eleştirdi.
9 -Müzisyen Fazıl Say, olaylara sahne aldığı konserde tencere çalarak destek verdi.
10 -Boyner Grubu adına Ümit Boyner, Herry markasının sahibi Selami Sarı, Silk & Cashmere markasının kurucusu ve CEO’su Ayşen Zamanpur gibi perakende grupları Taksim Meydanı’nda bir AVM inşa edilmesi durumunda burada yer almayacaklarını açıkladılar.
11 Protestoları destekleyen diğer isimler...
12 Can Bonomo, Demet Evgar, Ayşegül Aldinç, Gonca Vuslateri, Zülal Kalkandelen, Gürsel Tekin, Memet Ali Alabora, Okan Bayülgen ve Şebnem Sönmez, Devrim Evin, Halit Ergenç ve eşi Bergüzar Korel, Cem Yılmaz ve Gülse Birsel protestolara destek verdiğini dile getirdi. Şebnem Ferah, Tarkan ve Sezen Aksu açıklamalar yaptı.
13 Futbolculardan Didier Drogba, Manuel Fernandes, Gökhan Gönül, Selçuk İnan, Salih Uçan, Burak Yılmaz, Juan Pablo Pino, Wesley Sneijder, Colin Kazım Richards, Yekta Kurtuluş, Dany Nounkeu, Sercan Yıldırım, Recep Niyaz, Felipe Melo, Ersan Gülüm, TomasUjfalusi ve Pascal Nouma eylemi desteklediklerini sosyal medya aracılığıyla belirttiler.
14 Mehmet Okur, Işıl Alben, Carlos Arroyo, Deron Williams, Jaka Lakovic, Josh Shipp, İbrahim Kutluay, İlkan Karaman, Jamon Gordon, Angel McCoughtry, Doğuş Balbay, Ufuk Sarıca, Cappie Pondexter, Eda Erdem ve Sinan Güler gibi basketbolcular da sosyal medyada konuyla ilgili görüşlerini paylaşmıştır.
15 Mehmet Ali Alabora, Ahmet Şık, Nasuh Mahruki, Okan Bayülgen, Erdal Beşikçioğlu, Halit Ergen, Bergüzar Korel, Can Bonomo, Cem Adrian, Fazıl Say, Sezen Aksu, Levent Üzümcü, Nejat İşler, Duman, Hayko Cepkin gibi ünlü kişilerde sosyal medya üzerinden veya protestoların bazılarına katılarak desteklerini vermişlerdir.
16
17