Tarihi camiye kıraathane

Camileri sık sık siyasi propaganda için kullanan AKP’ye ait bir belediye şimdi de Konya’da 1000 yıllık caminin bitişiğine kıraathane inşa ettiriyor.

Tarihi camiye kıraathane

Yasalara göre, ibadethaneler ile kıraathaneler arasında kapıdan kapıya en az yüz metre uzaklık bulunması zorunlu. Ancak Çeltik İlçesi'nin AKP'li Belediye Başkanı Mehmet Ekizoğlu, bu kanunu hiçe sayıyor. Tarihi yapıya da zarar vermesine rağmen, 1000 yıllık caminin yanı başına kıraathane inşa edilmesine izin veriyor.

Gökmen ULU– Konya’nın Çeltik İlçesi'nde 11. yüzyılda Selçuklular döneminde yapılan Merkez Cami'nin bitişiğine kahvehane yapılıyor. Çeltik'in AKP'li Belediye Başkanı Mehmet Ekizoğlu, hem tarihi değere zarar verildiği, hem de yasaya göre caminin yanına kahvehane yapılamayacağı hatırlatılarak yapılan uyarılara aldırış etmiyor.

VATANDAŞ RAHATSIZ

Muhalefet partilerinin ilçedeki temsilcileri de, hem dini hem de tarihi değerlere yapılan bu saygısızlığa tepki gösterdi. MHP Çeltik İlçe Başkanı Mevlüt Kandil, “Camiye ibadete giden vatandaşlarımız da bu durumdan rahatsız” dedi. CHP İlçe Başkanı İsa Yalvaç ise, “Tarihi caminin yanında bu yapılaşma olmamalıydı. Belediye kimsenin fikrini sormadan, tek taraflı olarak, almış başını gidiyor” diyerek rahatsızlığını ifade etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...