Sözcü Plus Giriş

Hakan Fidan TBMM’yi karıştırdı!

AKP'den milletvekili aday adaylığını geri çeken Hakan Fidan'ın tekrar MİT Müsteşarlığı'na getirilmesi Meclis'te tartışmaya neden oldu.

Güncellenme: 22:19, 09/03/2015
Hakan Fidan TBMM’yi karıştırdı!

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Fidan’ın MİT Müsteşarlığı’na yeniden atanması kepazeliktir” dedi, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Gök’ü kınadı ve özür dilemeye çağırdı.

Kamuoyunda “İç Güvenlik Paketi” olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 3. bölümü üzerindeki görüşmelerde, Fidan’ın yeniden MİT Müsteşarlığı’na getirilmesi grup başkanvekilleri arasında tartışmaya neden oldu.

 

Yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Gök, “Bu memleketin çivisi çıktı” diyerek, Anayasa’nın, yasaların, teamüllerin çiğnendiğini, AKP’nin arzularını hayata geçirmek için her şeyin alt üst edildiğini savundu.

MİT Müsteşarı Fidan’ın, AKP’den aday adayı olmak için istifa ettiğini anımsatan Gök, şöyle konuştu:

 

“MİT gibi çok özel kurumun başındaki kişinin tarafsızlığını her zaman koruması gerekir. Anlaşılıyor ki bugüne kadar MİT, AKP ile iç içe, muhalefete karşı düzmece, her türlü sahte belgeleri üreterek, muhalefeti sindirmek için AKP’nin arpalığı haline getirilmiştir. İstifa etmiş Fidan’ın tekrar MİT Müsteşarlığı’na atandığını öğreniyoruz. Bu resmen kepazeliktir. Böyle bir tabloyu Türkiye taşıyamaz. Türkiye AKP’nin babasının çiftliği değildir. Fidan’ın tekrar atanması kabul edilebilir durum değildir.”

 

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Gök’ün “kepazelik” ifadesini şiddetle kınadığını belirterek, Gök’ü özür dilemeye çağırdı.

Bu ifadenin Meclis’in mehabetine yakışmadığını belirten Ünal, “Milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa eden bürokratlar, aday yapılmadıklarında, tekrar görevlerine iade edildiklerinde biz buna kepazelik mi diyoruz? Burada hukuki olmayan ne var? Bir bürokrat aday adayı oldu, adaylığını geri çekti. Başbakanlık da hukuk çevresinde görevine iade etmiştir” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ise Fidan’ın, AK Parti’nin adını zikrederek milletvekili aday adayı olmak için MİT Müsteşarlığı’ndan istifa ettiğini anımsattı.

 

Siyasi Partiler Kanunu’na göre, görevlerinden istifa eden rütbeli askerlerin, istifa ettikten sonra vazgeçmeleri ya da seçilemedikleri halde eski görevlerine dönmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Halaçoğlu, “MİT Müsteşarı bunun içinde değil ama aynı hüviyeti taşıyor. Bu görevinden siyasi parti adı anarak ayrılması nedeniyle tarafsızlığını yitirecek nitelik kazanmıştır. Tıpkı subay ve astsubaylarda olduğu gibi MİT müsteşarlığına gelemez” dedi.

Fidan’ın tekrar MİT Müsteşarlığı’na getirilmesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu öne süren Halaçoğlu, “Siyasallaşmış MİT’in diğer siyasi görüşte olanlara hangi tavırda bulunacağını şimdiden söylememiz mümkündür. Fidan’ın tekrar getirilmesi kabul edilemez” diye konuştu.

 

Yayınlanma Tarihi:22:17,