Reklamsız Sözcü

TBMM`deki Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi başladı (5)

TBMM`deki Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi başladı (5)

android-time 18:07
TBMM`deki Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi başladı (5)
TBMM`deki Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi başladı (5)

`HDP YÖNETİCİLERİNİN SÖYLEMLERİ RANDEVUYU REDDETMEMİZE NEDEN OLDU`

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nun 2 saat 15 dakika süren görüşmesi sonrasında açıklama yaptı. Çelik, `Yeni Anayasa iradesinin güçlendirilmesi ve pekiştirilmesi bakımından Türkiye`nin yeni Anayasa`ya duyduğu ihtiyacın altının çizilmesi bakımından son derece verimli bir görüşme olmuştur. Aynı zamanda 12 Eylül`ün darbe düzeninden faşist düzeninden kalan mevzuatın temizlenmesi konusunda da yüksek bir irade ortaya çıkmıştır` dedi.

Vatandaşlara duyulan saygı gereği siyasi partilerden randevu istediklerini vurgulayan Çelik, `Bu halkın oy verdiği partiye duyulan saygıdır. Ama HDP yöneticileri Anayasa`ya konusunun ciddiyetine yakışmayan söylemleri, Türkiye`yi dışarıda zedeleyici tutum almaları randevuyu reddetmemize neden oldu` ifadelerini kullandı.

`UZATMAK MESELENİN İÇİNİ BOŞALTIYOR`

Belirli bir tarih koyarak o zamana kadar Anayasa`nın yapılması gerektiğini savunan Çelik, `Birisi yazdığı yazına başkanlık sistemine karşıyız diyor ama anlattığıyla ilgisi yok sistemin. Aynı şey parlamenter sistemi içinde geçerli. Başkanlık sistemi federasyon getirecek diyor. Federasyon getirmesi gerekmiyor illa başkanlık sisteminin. Türkiye`de gerçek kuvvetler ayrılığını hangi sistemle kurabiliriz, vatandaşın özne olmasını hangi sistemle temin edebiliriz? Sistemin içerik tartışmasına geçelim sadece etiketler üzerinden tartışmayalım. Türkiye`nin belli bir tarih koyarak yapması lazım Anayasa`yı. Sadece sivil siyasetçilerin yapmış olması olması sivil Anayasa anlamına gelmez. Önemli olan zihniyetlerin sivil olması. Sayın Başbakanımız ayrıntılı bir biçimde sistemi anlattı. Ne anladığımızı bunu neden savunduğumuzu anlattı. Kendisinin bunu niye savunduğunu anlattı. Başkan kim olacak, başbakan kim olacak? Konjonktürle tartışma yapılmaması için altını çizdi. Takvimli yapılması gerekir. Uzatmak meselenin içini boşaltıyor. Türkiye Anayasa yapmaya hazır` diye konuştu.

Bahar DEMİREL- Nursima KESKİNANKARA, (DHA)

DHA-Politika – Türkiye-Ankara – Bahar DEMİREL-Nursima KESKİN
2015-12-30 18:04:03

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 18:0830.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more