Sözcü Plus Giriş

Tepkiler üzerine kaldırıldı

Tarihi kemere asılan dev pankart kaldırıldı, küçük pankartlar asıldı.

Güncellenme: 13:55, 26/05/2015
Tepkiler üzerine kaldırıldı

İstanbul Unkapanı’ndaki tarihi Bozdoğan Kemeri’ne geçtiğimiz hafta asılan AKP’nin dev pankartı kaldırıldı. Bu pankart yerine yine AKP’nin küçük boyutlarda iki pankartı asıldı.

Aksaray-Taksim yolu üzerindeki tarihi Bozdoğan (Valens) Kemeri’nin her iki tarafına geçtiğimiz hafta asılan ve üzerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun resmi bulunan “Türkiye’nin kararı büyümenin devamı” ve “Birlikte daha güçlü” yazılı dev AKP pankartı tepkilere yol açmış, bu pankartın 1700 yıllık kemerin sütunlarına çivilerle tutturulması dünya basınında da yankı uyandırmıştı.

Tarihi kemere zarar vereceği düşünülen pankarta tepki gösteren Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, İstanbul 4 No’lu Koruma Bölge Kurulu, Fatih İlçe Seçim Kurulu ve Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, pankartın fiziksel tahribata neden olduğu, su kemerini propaganda aracına dönüştürdüğü ve kentin kültürel mirasının önemli bir parçasını örterek gizlediği gerekçesiyle, kaldırılmasını istemişti.
İşte o pankart bugün kaldırıldı ve yerine bu kez daha küçük boyutlarda olan iki pankart asıldı. Ak Parti amblemi bulunan pankartlarda İstanbul İl Başkanlığı yazdığı görüldü.

DHA