Sözcü Plus Giriş

TSK’da e-posta birimi!

Üsteğmeni mahkum eden askeri mahkeme: TSK'da e-posta denetim birimi var.

Güncellenme: 13:20, 12/05/2015
TSK’da e-posta birimi!

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yaparken ihraç edilen istihbaratçı Üsteğmen Ali Ünsal’a 2.5 yıl hapis cezası veren askeri mahkeme, gerekçeli kararını açıkladı. Yargılama sırasında TSK bünyesinde ‘e-posta denetim birimi’ bulunduğu ortaya çıktı. Adı ilk kez duyulan birimin personelin e-posta iletişimini takip ettiğini belirten gerekçeli kararda, ‘devletin olağan usuller dışında uygulayacağı eylem planının sır niteliğinde olduğu ve korunması gerektiği’ kaydedilerek Üsteğmen Ünsal suçlu bulundu.

Diyarbakır’daki Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı ve Birleşmiş Hava Harekat Merkezleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, TSK’dan ihraç edilen Üsteğmen Ali Ünsal’ı ‘Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme’ suçundan 2.5 yıl hapis, ‘Emre itaatsizlikte ısrar’ ve ‘Hakikate muhalif evrak düzenlemek’ suçundan da 4 bin lira para cezasına çarptırdı. Askeri mahkemenin gerekçeli kararı da geçtiğimiz günlerde açıklandı.

“SINIRLANMA KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI DEĞİL”

Üsteğmen Ali Ünsal’ı cezalandıran askeri mahkeme 81 sayfalık gerekçeli kararda, asker kişilerin hak ve özgürlüğü üzerine sivillere getirilemeyecek sınırlamalar konulmasının, kişi özgürlüğüne aykırı bir durum olmadığını belirtti. Kararda sanığın bilerek ve isteyerek verilen emirlere aykırı hareket edip suç işlediği kaydedildi.

Gerekçeli kararda, Üsteğmen Ali Ünsal’ın, Yunanistan ile ilgili devlet sırrı niteliğindeki belgeleri bir astsubaya CD’ye alınması için gönderdiği e- mailin, mahkeme kararı olmadan incelendiği gerekçesiyle avukatının itirazıyla ilgili açıklama da yapıldı.

E-POSTA DENETİM BİRİMİ

Kararda sanığa ait bilgisayar ve e-mail hesabının mahkeme kararı olmadan incelendiğine ilişkin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bilgi istendiğini belirtilen mahkemenin gerekçeli kararında, gelen cevabi yazıda TSK bünyesindeki ‘e-posta denetim birimi’ tarafından denetleme yapıldığının ifade edildiğini kaydedildi.

Bu birimin bilgisayara müdahale etmeden denetleme yaptığı belirtilen kararda şöyle denildi:

“Oluşturulan sunuculara düşen kopya üzerinden denetleme yapılmaktadır. Sanığın bilgisayarına el konulmadığı, mail adresine müdahale edilmediği, bilgisayarların kullanıcı personele tahsisinin idarenin kontrol yetkisini ortadan kaldırmadığı, idarenin bazı tedbirler almasının kaçınılmaz olduğu bildirilmiştir. Hizmet bilgisayarında oluşturulan e-postaların kullanıcı bilgisayarından tamamen bağımsız bir sanal ortamda, kullanıcının bilgisayar ve hesabına müdahale edilmeden bu iş için oluşturulan bir sunucuya düşen kopya üzerinden bir birim tarafından hukuk sınırlarını aşmayacak şekide incelenmesinde hukuka aykırılık bulunmadığı değerlendirilmiştir. Bu nedenle e-posta denetim birimi faaliyetine devam etmektedir. Elde edilen verilerin idare ve disiplin hukuku kapsamında kullanıldığı, yönergeye göre birimin e-posta denetim faaliyeti için kullanmakta olduğu sunucu üzerindeki verilerin başkaca bir izin, rıza, bildirim gözetilmeksizin her zaman temin edilerek ceza muhakemesi hukuku alanlarında kullanılabileceği değerlendirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

“SUÇUN OLUŞUMU İÇİN DEVLET SIRRINI AÇIKLAMAYA GEREK YOK”

Devlet güvenliğine zarar verecek veya dış ilişkiler açısından tehlike oluşturabilecek bilgilerin tümünün devlet sırrı sayıldığı belirtilen kararda, bunları hukuka uygun şekilde elinde bulunduranların suç işlemiş olmayacağı vurgulandı. Yetkili kişi tarafından gizli bilginin yetkisiz kişiye ulaştırılması ile suçun mümkün olabileceği belirtilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Gizli bilgilerin temin edilmesi ile suç tamamlanmış olur. Bilginin öğrenilmesi ile suç oluşur. Suçun oluşması için devlet sırrının açıklanmasına gerek yoktur. Failin bilgi temininde yetkisi ve kamu görevi olup olmadığının önemi yoktur. Gizli bilgiyi hukuka aykırı temin eden kamu görevlisi suçu işlemiş sayılır.”

ÖZEL HAYAT İLE İLGİLİ RAPORA İTİBAR EDİLMEDİ

Kararda Ünsal’ın ihracına neden olan grup seks sorgusunun yapıldığı inceleme raporuna da değinildi. Rapora ilişkin eleştirilere cevap veren mahkeme, “Hava Kuvvetleri Komutanlığı inceleme raporunda yer alan sanığın özel hayatı ile ilgili değerlendirmeye maddi vakanın kabulü kısmında ve gerekçeli kararda itibar edilmemiştir. Bu rapor değerlendirmeye esas alınmayıp dava kapsamına ilişkilendirilmediğine işaret edilmiştir” denildi.

(Felat Bozarslan/DHA)

TSK'da 5 komutan birden değişiyor

TSK’da 5 komutan birden değişiyor

 

Yayınlanma Tarihi:13:17,