TSK’nın yeni kâbusu: CİNNET!

Kışlalarda son 10 yılda 934 intihar ve cinnet olayı yaşandı. Aynı dönemde teröre verilen şehit sayısı ise 641 oldu.

TSK’nın yeni kâbusu: CİNNET!

Veli TOPRAK / ANKARA

İntihar ve cinnet olaylarında uyuşturucu bağımlılığı ön planda bulunuyor. Ailevi sorunlar, aşırı borçlanma, yüz kızartıcı olaylar, uyumsuzluk ve kötü muamele nedeniyle de intihar ve cinnet olayları yaşanıyor.

KORKUTUCU BOYUT

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asker intiharları konusunda en çok soru önergesi veren milletvekili. Aynı konuda son 4 yılda 10'a yakın soru önergesi veren Ağbaba durumu SÖZCÜ'ye şöyle değerlendirdi:

“Bu rakamlar göstermektedir ki, kışlalarda bulunan ve can güvenliklerinden devletin birebir sorumlu olduğu gencecik insanlarımızın intihar etme istatistikleri korkutucu boyutlara ulaşmıştır.”

Ağbaba'nın soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz,  2002-2012 yılları arasında bin 470 askeri personelin hayatını kaybettiğini, bunlardan 934'nün intihar sonucu olduğunu bildirdi. Bakan Yılmaz, Ocak 2012- Temmuz 2013 tarihleri arasında ise 108 askerin intihar ettiğini kaydetti. İntihar olayları arasında cinnet geçirerek ölümler de yer alıyor. Son 10 yılda terör nedeniyle şehit verdiğimiz asker sayısı ise 641 oldu.

İLK SEBEP ‘UYUŞTURUCU

İntihar olaylarından sonra TSK tarafından sebeplerin tespiti için de araştırmalar yapılıyor. Birinci sırada uyuşturucu bağımlılığı geliyor. Daha sonra sırasıyla ailevi sorunlar, aşırı borçlanma, yüz kızartıcı olaylar, uyumsuzluk ve kötü muamele nedeniyle intiharlar ve cinnet olayları yaşanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki intihar, cinnet ve kazaların asgariye indirilmesi, personelin sorunlarının giderilmesi ve bireyin psikolojik ve sosyal yönü üzerindeki etkilerinin araştırılması için Rehberlik Danışma Merkezleri de faaliyet yürütüyor. Birliğe yeni katılan erbaş ve erlere kayıt kabul sırasında psikososyal risk faktörü tarama anketi de yapılıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...