Sözcü Plus Giriş

Tunceli Valisi Kaymak’tan Alevi çıkışı

Tunceli Valisi Osman Kaymak: "Alevi kültürü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya."

Güncellenme: 00:20, 15/05/2015
Tunceli Valisi Kaymak’tan Alevi çıkışı

Tunceli’nin Hozat İlçesi’nde cemevinin açılışına katılan Vali Osman Kaymak, Alevilik kültürünün yok olmayla tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtip, “Her cemevine gittiğimde yaşlı analarımızı babalarımızı görüyorum. Gençlerimiz ilgi göstermiyor. Kültürümüz yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Hep birlikte gençlerimizin cemevine gelmesi ve Alevi kültürünün yaşatılması için çareler üretmeliyiz” dedi.

Hozat Belediyesi tarafından ilçede yaptırılan cemevi Vali Osman Kaymak, İl Jandarma Komutanı Albay Atilla Tamer, Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, CHP milletvekili adayları Saniye Barut, Kemal Atmış, Ak Parti adayı Mehmet Tunç ve Alevi dedelerinin katıldığı törenle açıldı.

Hozat’ın CHP’li Belediye Başkanı Celalettin Polat, Türkiye’deki Alevi toplumunun sorunlarının cemevleri yapılması ve açılmasıyla bitmediğini belirterek, şunları söyledi: “Cemevlerinin içinin doldurulması ve cemevlerinin içi doldurulduktan sonra Alevi öğreticilerinin ve toplumsal duyarlılıkların anlatılması ve duyurulması için iyi yetişmiş Alevi öğreticilerin bu cemevlerinde görev yapması gerekiyor. Aleviler bugüne kadar kendilerini tarif edemediler. Birileri çıktı Alevileri kendilerince tarif etmeye kalktılar. Alevilik, İslam içi mi, İslam dışı mı? Ali’siz Alevi mi, Alili Alevi mi? Alevilik İslam’ın sağı mı, solu mu? Buna benzer bir çok tartışma hala sürüyor. Bu tartışmalar süredursun Aleviler bu tartışmaların dışındadır. Aleviler cemevlerinin siyasetten uzak kalmasını istiyor. Aleviler siyasilerin uğraştığı, diline doladığı bir siyasi malzeme asla değil. Cemevleri siyaset yapılacak ya da siyasi tartışma alanları değil. Aleviler bu durumlara şiddetle karşıdır. Cemevleri, Alevilerin sadece ibadet ettiği alanlar olarak kabullenilmeli ve ibadethane olarak kalmalıdır. Aleviler hiçbir milleti, dili, dini, ırkı ayırt etmedi, hiçbir zamanda ayırmaz da. 72 millete aynı gözle, eşit bakan bütün dünya insanlarının kardeşliğine inanır. Aleviler sadece şunu istiyor, bize faydanız yoksa bize saygınız olsun.”

Tunceli Valisi Osman Kaymak, konuşmasında açılışına katılanlara ‘Canlar’ diyerek seslenerek, göreve başladığı günden bu yana Alevilerin sorunlarını çözmek için çaba gösterdiğini söyledi. Kaymak, “Tunceli’deki canlarımızın sorunlarını hep yerinde gördüm ve çözüm ürettik. Alevilerin her türlü sorununu çözmek için birçok proje hazırladık ve tamamladık. Cemevlerinin birçok sorununu çözdük, Alevi ibadethaneleri, Alevi ziyaret yerleri ve birçok türbenin onarımı bakımı ve yolunu hiçbir bütçe kısıtlaması olmadan bütün sorunlarını çözdük. Alevi vatandaşlarımızın her türlü sorununa çözüm için bütün kurumları seferber ettik, bundan sonrada seferber etmeye devam edeceğiz. Türkiye’de, Tunceli denildiği zaman Alevilik ve Alevi kültürü akla geliyor. Türkiye’deki Alevilerin, Türkiye Aleviliğinin merkezi Tunceli’dir, bunu bütün Türkiye biliyor kabul ediyor. Aleviliğin anlaşılması ve Aleviliğin anlamı konusunda Tunceli’den, Türkiye’ye dünyaya çok güzel bir birlik beraberlik ve kardeşlik mesajı verebilirsek, Anadolu ve dünyanın çeşitli merkezlerinde yaşayan Alevi yurttaşlarımıza da yol göstermiş olacağız” dedi.

Vali Kaymak, Türkiye’de bir süredir Alevi tartışmaları yaşandığını belirterek, “Birçok farklı görüş var, ama benim gözlemim ve Tunceli’deki Alevi yurttaşlarımızın ağırlıklı görüşü Aleviliğin İslam içinde olduğu gerçeğidir. Hak Muhammet Ali yoludur, Ehlibeyt yoludur. Bütün Alevilerin bu gerçeklere bu inançlara sahip çıkması gerekiyor. Türkiye demokrasi, insan hakları alanında büyük gelişmeler kaydetti. Eskinin baskıcı anlayışı artık terk edildi. Bu alamda Türkiye’de insanı öne çıkaran, insan haklarını öne çıkaran bir anlayışın giderek hakim olduğu dönemi yaşıyoruz. Türkiye’de çeşitli inanç mensubu insanlar yaşıyor ve artık günümüz Türkiye’sinde herkes inançlarını rahatlıkla hiçbir sorunla karşılaşmadan yaşayabiliyor” dedi.

Vali Kaymak, cemevlerinin siyasetten uzak tutulması gerektiğini ve yok olmayla karşı karşıya olan Alevi kültürünün yaşaması için gençlerin cemevlerine gitmesi gerektiğini söyledi. Kaymak, konuşmasını şöyle tamamladı: “Şu an bir seçim süreci yaşıyoruz. Benim her zaman söylediğim bir gerçek var; Cami ve cemevlerini siyasetten uzak tutalım, siyasetin bu iki yere girmesi doğru değil. Ben bunu hep söylerim gerek cami, gerek cemevlerine siyaset girmemeli. Buralar sadece inanç ve ibadet yeri olarak kullanılmalı. Alevilerin sorunlarını dile getirirken bunu siyaset malzemesi yapmamalıyız. Buralara siyaset girdiği zaman canlar arasında ayrılıklar, kırgınlıklar oluyor. Onun için ben diyorum ki, gelin biz Aleviliği konuşalım, Alevilerin yaşadığı sıkıntıları siyasetten uzak konuşalım ve çözümü birlikte üretelim ve Alevi sorununa hep birlikte sahip çıkalım. Şu aralar yani seçim döneminde herkesin ortak görüşü, cemevlerine statü verilmesi. Cemevlerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve dedelerin maaşa bağlanması ciddi şekilde tartışılıyor. Ümit ediyorum ki bu konularda gelecek zamanlarda çok ciddi gelişmeler olacaktır. Yeni cemevleri yapılmalı, gençler cemevlerine ilgi göstermeli ve Alevi kültürünü yaşatmak için gençlerin mutlaka cemevlerine getirilmesi gerekiyor. Yeni cemevleri yapılmalı hayırsever işadamları bu konuda biraz daha duyarlı olmalı. Bizler cemevi yaptığımız zaman devletin Alevisi diye bazı kesimler karşı çıkıyor. Bu nedenle işadamlarımız yaparsa daha iyi olacaktır. Alevi kültürü yok olmayla karşı karşıya bu nedenle. Ben bir yıldır Tunceli’de şunu gözlemledim: Her cemevine gittiğimde yaşlı analarımızı babalarımızı görüyorum. Gençlerimiz ilgi göstermiyor. Kültürümüz yok olma ile karşı karşıya. Hep birlikte gençlerimizin cemevine gelmesi ve Alevi kültürünün yaşatılması için çareler üretmeliyiz. Alevi kültürü ile büyüyen bir genç asla kötü bir yola girmez ve hiçbir cana kıyamaz. Onun için gençlerimizin Alevi kültürü ile büyümesi için ciddi projeler üretmeliyiz.”

Alevi dedelerinin dualarının ardından cemevi törenle açıldı. Vali Kaymak ile diğer yöneticiler cemevi içinde bulunan cem sodasına geçerek burada Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt’un düzenlediği görgü cemi törenini izlediler.

Yayınlanma Tarihi:00:19,