Türk siyasi tarihinde bir ilk

Olası bir AKP-CHP koalisyonunda Türk siyasi tarihinde bir ilk gerçekleşecek.

Türk siyasi tarihinde bir ilk

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP eski lideri ve Antalya milletvekili Deniz Baykal arasındaki görüşme sonrası ”Kırmızı çizgilerin korunması şartıyla” AKP-CHP koalisyonunun da, seçeneklerden biri haline gelmesi, Türk siyasi tarihinde de bir ilk yaşanmasına da neden olacak.

AKP ile CHP hükümeti kurdukları taktirde, ana muhalefet partisi konumuna 2 parti birden gelecek. Seçimler sonucu farklı miktarda oy almalarına rağmen 80’er milletvekili çıkaran MHP ile HDP, birlikte ana muhalefet olacak. Böylelikle ilk kez Ana muhalefet de ”Eş iki partiden” oluşacak. Ancak bu konuda sandalye sayısı değil de oy oranı dikkate alınırsa MHP ana muhalefete yükselecek.

OYLAR FARKLI AMA

7 Haziran seçimlerinde MHP 7 milyon 519 bin oy aldı ve yüzde 16.2 oy oranını sağladı. Bu oy oranı ile toplam 80 milletvekili çıkardı. HDP ise seçimlerde toplam 6 milyon 056 bin oy aldı ve yüzde 13.1 oranına rağmen aynı MHP gibi, 80 milletvekiline sahip oldu Her iki partinin milletvekili sayısı eşit hale geldi.

Bu durumda parlamentoya giren 4 partiden AKP ile CHP’nin olası bir koalisyonu durumunda, sandalye sayısına göre hem MHP, hem de HDP, ana muhalefet partisi konumuna gelecek. Oy oranına göre MHP öne geçecek. Son kararı YSK’nın kesin sonuçları belirleyecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...