Sözcü Plus Giriş

Önceki gün Kudüs’te Mescid-i Aksa avlusuna giren İsrail polisi, Filistinlilerine üzerine ateş açmış çok sayıda kişi yaralanmıştı. Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile son saldırıyı ve İsrail’in tutumunu kınadı. Açıklamada, inanç ve ibadet özgürlüğüne vurgu yapılarak, şu ifadelere yer verildi:

“İsrail polisinin, aşırıcı Yahudilerin Harem-i Şerif’e girişini sağlamak amacıyla Mescid-i Aksa’nın kutsiyetini çiğneyen son tutumunu şiddetle kınıyoruz. Harem-i Şerif’in taşıdığı ruhani değerleri ve özellikle Mescid-i Aksa’da Müslümanların inanç ve ibadet özgürlüklerini açık biçimde ihlal eden bu uygulamaların kabul edilmesi mümkün değildir.”

“BİR AN ÖNCE SON VERİN”

Açıklamada ayrıca “İsrail, İslam dünyasında haklı bir tepkiye yol açan ve bölgede gerginliği artıran Harem-i Şerif’e yönelik yasadışı uygulamalarına bir an önce son vermelidir” denildi.

KAZI ÇALIŞMALARI YILLARDIR SÜRÜYOR

Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller yüzünden Mescid-i Aksa’da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Mescid-i Aksa'da İsrail polisi şiddeti

Mescid-i Aksa’da İsrail polisi şiddeti