Türkiye’den Rusya’ya Bayırbucak uyarısı

Türkiye, Suriye'deki Türkmen köylerinin bombalanması nedeni ile Rusya'yı uyararak son verilmesini istedi.

Türkiye’den Rusya’ya Bayırbucak uyarısı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç’in Suriye’deki Türkmen Köylerinin bombalanması ile ilgili  olarak, “Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Bakanlığımıza çağırılarak Rus tarafının eylemlerinin terörle mücadele değil, sivil Türkmen köylerini bombalamak olduğu ve bunun ciddi sonuçlara yol açabileceği vurgulanmış, Rusya’dan bu operasyona bir an önce son vermesini istediğimiz belirtilmiştir” dedi.

Tanju Bilgiç, “Rus uçaklarının Suriye’nin kuzeybatısında Yayladağ sınır kapımıza çok yakın mevkideki Türkmendağ civarındaki Bayırbucak Türkmen bölgesindeki Türkmen köylerini ağır bombardımana tuttuğu öğrenilmiştir.

Bu çerçevede, Sayın Bakanımızın talimatı üzerine, Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Bakanlığımıza çağırılarak Rus tarafının eylemlerinin terörle mücadele değil, sivil Türkmen köylerini bombalamak olduğu ve bunun ciddi sonuçlara yol açabileceği vurgulanmış, Rusya’dan bu operasyona bir an önce son vermesini istediğimiz belirtilmiştir.  Uyarılarımız ve talebimiz Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov nezdinde de yinelenmiştir” açıklamasında bulundu. DHA