Sözcü Plus Giriş

Türkiye’nin her yaz maruz kaldığı orman yangınları bu yaz da devam ediyor. Sadece Mersin ve Diyarbakır’daki orman yangınlarında 3 bin 250 dönümden daha fazla ağaçlık alan küle döndü. Balıkesir’in Avşa Adası’ndaki yangında da durum aynı… Güçlükle müdahale edilen orman yangınlarını söndürmek ise oldukça zor. Bazı yerlerde söndürme çalışmalarının hâlâ devam ettiği bildiriliyor.

Diyarbakır’ın Duru köyünde dün saat 17:00’da neden çıktığı belirlenemeyen yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Engebeli arazi şartlarından dolayı itfaiye ekiplerinin güçlükle ulaşabildiği yangın bölgesin vatandaşlar da kendi imkanlarıyla müdahale bulundu.

BİN DÖNÜM KÜL OLDU

Lice, Hani ve Diyarbakır Büyükşehir  Belediyesi'ne ait  itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Yol kenarında bulunan yangına müdahale eden ekipler, engebeli araziye giremedi. Olayın duyulması üzerine bölgeye çevreden çok sayıda vatandaş geldi. Vatandaşların müdahalesiyle 7 saatte söndürülebilen yangında bin dönümlük alan hasar gördü.

MERSİN’DE 250 HEKTAR KÜL OLDU

Mersin’de henüz  inşaat halinde olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin yanındaki kızılçam ormanları da kül oldu. 250 hektarlık ormanlık alanın yok olduğu yangında 200 kişinin yaşadığı Koçaşlı Mahallesi boşaltıldı. Yangın saatler süren çalışmaların ardından kontrol altına alınabildi.

TURİZM ADASINDA DA YANGIN

Balıkesir’in Avşa Adası’nda da çöplükte başlayan yangın rüzgarın etkisiyle çevredeki zeytinliklere sıçradı. Şiddetli poyrazın etkisiyle hızla büyüyen yangına karadan ve hava müdahale edildi.

Yayınlanma Tarihi:08:33,