Sözcü Plus Giriş

Türkiye’nin Oyları’ndan dünya rekoru

Seçim güvenliği için çalışan Türkiye'nin Oyları platformu; bir dünya dünya rekoru peşinde

Güncellenme: 11:55, 22/05/2015
Türkiye’nin Oyları’ndan dünya rekoru

Seçim güvenliği için çalışan Türkiye’nin Oyları platformu; bir dünya dünya rekoru peşinde, bu kez Türkiye'nin değil dünyanın dikkatini çekmeye hazırlanıyor. Demokratik, adil ve güvenli bir seçim isteyen bağımsız ve tarafsız gönüllüler olarak hedefleri Ankara Segmenler'deki etkinlikle hem Guiness Rekorlar Kitabı'na girmek hem de sandıklara sahip çıkmanın önemini vurgulamak.

Seğmenler Parkı'nda 24 Mayıs Pazar günü saat 14.00'te 2 bin kişi bir araya gelecek. Binlerce kişi genel seçimler öncesi, platformun çağrısıyla, “Halk olarak elele verip demokrasimize, sandıklarımıza ve geleceğimize sahip çıkıyoruz.” mesajı verecek.
1000 kişilik tutanak analiz ekibi kurulmasının seçim güvenliği için taşıdığı önem de vurgulanacak. El ele oluşturulan çemberin içine yerleştirilecek sandıklar, sembolik olarak halkın koruması ve denetimi altına alınmış olacak. Organizasyon, Türkiye’nin rekorlarını kıran kişi olarak tanınan Onur Tümer ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek. Tüm Rekorlar ekibi de, bu anlamlı rekorun başarı ile kırılması için sahada destek verecek.

HEM GUINESS SERTİFİKASINA SAHİP OLUN, HEM SANDIKLARA SAHİP ÇIKIN
Guiness’in dünya rekorunun kırıldığını ilan etmesi sonrasında sunacağı sertifika, çekilişle belirlenecek organizasyonda bulunan bir gönüllü adına hazırlatılacak ve Türkiye’nin Oyları tarafından şanslı kişiye sunulacak.

TEMSİLİ SANDIKLAR KURULACAK
Etkinlik kapsamında, halkın genel seçimlerle ilgili dileklerini, beklentilerini ve düşüncelerini özgürce ifade etmesi için not kağıtları dağıtılacak. El ele tutuşulan alanın içine yerleştirilen sandıklarda tüm dileklerin toplanması sağlanarak bu dilekler seçimler öncesinde kamuoyu ile facebook'ta “Türkiyenin Oyları”, twitter'da “TRninOYLARI” hesapları ve www.turkiyeninoylari.com adresinden paylaşılacak; katılımcıların sesi, sosyal medya hesapları üzerinden duyulur kılınacak.

PANAYIR HAVASINDA REKOR
Canlı müzik ve güzel havanın etkisi ile organizasyonun panayır havası içinde geçmesi bekleniyor. Katılımcılar; dünya rekoru deneyimini yaşarken böyle anlamlı bir amaç için bir araya gelerek tarihi bir olaya imza atacaklar.

Platformdan yapılan açıklamada, katılımın yüksek olmasının önemine işaret edilerek, “Demokratik bir seçimi amaçlayan herkesi Seğmenler Parkı'na bekliyoruz” çağrısı yapıldı. Katılacak kişilerin pankart, bir gruba ya da partiye aidiyeti belirten giysi, bayrak vs. taşımamamsı gerektiği vurgulanan açıklamada, rekorun geçerlilik taşıyabilmesi için bunun şart olduğuna dikkat çekildi.

Yayınlanma Tarihi:11:54,