Reklamsız Sözcü

Türkiye’yi etkileyen iki 17 saniye

Son iki ayda, "17 saniye" Türkiye tarihinde büyük etki bıraktı.

android-time 16:15
Türkiye’yi etkileyen iki 17 saniye
Son iki ayda, "17 saniye" Türkiye tarihinde büyük etki bıraktı.

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA

İki “17 saniye” olayının ikisi de Kasım ayında yaşandı; İlki, Türkiye hava sahasını “17 saniye” boyunca ihlal eden Rus uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesi, ikincisi ise Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölümüne ilişkin kayıtlardaki kayıp “17 saniye”.

Foto: DHA -Türk hava sahasını 17 saniye ihlal eden Rus savaş uçağı düşürüldü

Rus uçağının düşürülmesinin ardından Ankara ile Moskova arasındaki gerginlik, Rus Lider Vladimir Putin’in de etkisiyle, neredeyse “düşmanlık” boyutuna vardı. Türkiye’ye yoğun olarak gelen Rus turistlerin ayağı kesildi, Rusya Türkiye’ye ticarette zorluk çıkarmaya, hatta ambargo uygulamaya başladı. Rusya’da çalışan Türk şirketleri basıldı. Ruslar işi, Türk işadamlarını toplama kamplarına göndermeye kadar vardırdılar. “17 saniye” sonunda düşürülen uçağın etkisi sadece ikili ilişkilere de yansımakla da kalmadı; Türkiye’nin Suriye’deki etkinliği neredeyse sıfırlandı, Irak’la yaşanan Musul-Başika krizinde Bağdat yönetiminin Türkiye’ye tepki göstermesinde de Rusların “cesaretlendirmesi” büyük rol oynadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “ağabey” diyecek kadar yakın duran Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, açıkça Rusya’nın yanında yer alıp, Türkiye’den Rus uçağı için “özür dilemesini” istedi. Ruslar, Türkiye’yi bir de doğudan sıkıştırmak için Ermenistan kartını da açtılar; Ermenistan ile Azerbaycan’da uzun süredir devam eden ateşkes durumu tehlikeye girdi, Rusya Ermenistan’la “ortak savunma” sistemini, Türkiye’yi hedef alır şekilde tahkim etti. Ruslar işi o kadar ileriye götürdüler ki, Gürcistan’ın özerk Abhazya bölgesi, Moskova’nın etkisiyle, kıyılarında Türk balıkçıların hamsi avlamasını bile yasakladı.Rus uçağının “17 saniyelik” ihlali Türkiye’yi dış politikada, hala da devam eden çok büyük sıkıntıya düşürdü.

Foto: DHA -Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği gün polis kameraları 17 saniye kayıtta değildi

ELÇİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ: KAYIP 17 SANİYE

Türkiye tarihinden yakın dönemdeki ikinci önemli “17 Saniye” ise, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi sırasında yaşandı;

Elçi, kameralar önünde, bir basın açıklamasından hemen sonra öldürüldü. Onca kayıta rağmen, Elçi’yi kimin vurduğu hala belirlenemedi.

Üstelik, son olarak da polisin olay sırasında çektiği görüntülerde, tam da Elçi’nin öldürüldüğü zamana denk gelen “17 saniyenin” kayıp olduğu ortaya çıktı.

Olay sırasında Diyarbakır Emniyet Foto-Film Şube Müdürlüğü ekiplerinin çektiği görüntülerde, Elçi’nin vurulduğu ana ilişkin 17 saniyelik bölüm bulunamadı. Görüntüyü çeken polis memuru, ifadesinde olay anında “heyecandan kayıttan çıktığını” söyledi.
Böylece, Elçi’nin ölümünün aydınlatılmaması da Güneydoğu’da yaşanan gerilime eklenmiş oldu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:1725.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more