Sözcü Plus Giriş

Fransa’da 150 yolcusuyla düşen uçaktaki Türk yolcu sayısına ilişkin yapılan açıklamalar kafa karıştırdı. Germanwings Hava Yolları 39 Türk yolcu bulunduğunu açıklarken Dışişleri Bakanlığımız bu bilgiyi yalanladı.

Dışişleri yetkilileri, “Fransa’da 150 yolcusuyla düşen uçakta Türk kökenli 1 Alman vatandaşı vardır. Başka Türk yolcu var mı, araştırılyor. 39 Türk yolcu olduğu bilgisi doğru değil” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Polonyalı ve Türk iş dünyası temsilcilerine verilen gala yemeği öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, Fransa’daki uçak kazasıyla ilgili olarak, “Bizdeki bilgilere göre, vatandaşlıktan çıkarılan 50 yaşındaki Muradiye Lohman adında bir kadın hayatını kaybetti. Kızlık soyismine baktığımız zaman da Murdiye Çelik isimli bir soydaşımız olduğunu tespit ettik” diye konuştu. Bütün yolcu listesini kontrol ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Yasmin adı altında bir kişi daha var ama onun Türk olup olmadığı hakkında bir teyit gelmedi” dedi. Çavuşoğlu, uçağın düşüş nedeniyle ilgili bir bilgiye sahip olmadıklarını belirtirken, çalışmaların devam ettiğini söyledi.

39 TÜRK SOYADLI MI?

Daha sonra haberler netleşmeye başladı. Uçaktaki yolculardan 67’sinin Alman olduğu ve bunlardan 16’sının lise öğrencisi olduğu açıklandı. Haltern kentindeki bir okulun öğrencilerinin tümünün iki öğretmeni ile birlikte uçağa bindiği saptandı. Josef Königschule adlı okulun öğrencileri arasında da Türk olup olmadığı henüz bilinmiyor.
Yolculardan 45’nin İspanyol olduğu bildirilirken, kalanların tümünün Türk soyadlı olduğu iddia edildi. Katalan haber kanalı “24 Saat”, “Uçakta 39 adet Türk soyadlı yolcu var” diye duyurdu ve bunu da Alman makamlarına dayandırdı.

PASAPORT KONTROLÜ YOK

Almanlar’dan konuyla ilgili bir yalanlama ya da doğrulama gelmedi. Schengen anlaşması gereği iki ülkedeki uçuş noktasında pasaport kontrolü de yapılmadığından, yolcularla ilgili tek bilgi alınabilecek kaynak, uçak şirketi kaldı. Germanwings ise, kişilerin milliyetleri ve kimlikleri ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Bu yüzden, uçakta yakınları bulunanlar havaalanlarına akın ediyor. Anadolu Ajansı ve Türk gazeteciler de, Türk yolcu yakınlarını bulabilmek için havaalanına giti.

 

KALKIŞTAN 45 DAKİKA SONRA DÜŞTÜ
Barcelona'dan yerel saat ile 09.55 dekalkan ve Düsseldorf kentine giden Germanwings havayollarına ait bir A320 Airbus uçağı kalkışından yaklaşık 45 dakika sonra Fransız Alplerinde düştü.
1991 yılında filoya katılan uçağın Fransa'nın güneyinde İtalyan sınırına yakın Barcelonette kenti yakınlarına düştüğü belirtiliyor. Uçakta bulunan142 yolcu ve 6 müratabattan kimsenin kurtulmadığı açıklandı. Yetkililer uçakta bulunan yolcularının çoğunluğunun Alman vatandaşı olduğunu duyurdu. Uçakta ayrıca 40'dan fazla İspanyol vatandaşının da bulunduğu ileri sürüldü. Kazada ölenlerin kimliklerinin kısa sürede kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ise televizyonda yaptığı konuşmada, kazadan sağ kurtulan olmadığının düşünüldüğünü söyledi. Lufthansa havayollarına ait Germanwings şirketi Barcelona- Düsseldorf arasındaki uçuşları 39.90 avroya yapıyordu.Uçağın pilotunun saat 10.47 de Provenza kentinde bulunan havaalanındaki kuleye 11.500 metreden 2 bin metreye ani düşüş yapması üzerine acil durum çağrısı yaptığı kaydedildi. Bu acil çağrı üzerine arama çalışmalarına katılan iki halikopterin uçağın enkazına ulaştığı duyuruldu.

ALMANYA KRİZ HATTI AÇTI
Taşımacılıktan sorumlu Devlet Bakanı Alain Vidalies yaptığı açıklamada uçak kazasından sağ kurtulan olmadığını söyledi. Saat 10:47 sularında uçaktan SOS alındığını ve uçağın bu sırada “anormal” bir pozisyonda ve 5000 feetlik bir yükseklikte olduğunu söyleyen Fransız bakan uçağın alınan SOS sinyalinden hemen sonra düştüğünü belirtti.
Uçağın Méolans-Revel köyüne yakın bir yere düştüğü açıklamasını yapan Fransa Başbakanlığı kabinesi İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, çevre Bakanı Ségolene Royal ve taşımacılıktan sorumlu Devlet Bakanı Alain Vidalies uçağın düştüğü bölgeye gideceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı François Hollande da yaptığı açıklamada Şansölye Angela Merkel’e taziyelerini iletti ve kaza sebeplerinin derhal anlaşılması için tüm gerekenlerin yapılacağını söyledi.
Germanwings’ten düşen uçakla ilgili açıklama yapıldı: Açıklama şöyle:
Germanwings’ten düşen uçakla ilgili açıklama yapıldı: Açıklama şöyle:”Germanwings bugün (24 Mart 2015) yerel saat ile 11:00 civarında Airbus A320 uçağının Nice şehri yakınlarında kaza geçirdiğini büyük bir üzüntü ile teyit eder. 4U 9525 sefer sayılı uçak Barselona-Düsseldorf seferini gerçekleştirmekteydi. Uçakta 144 yolcu ve 6 mürettebat bulunuyordu. Bu noktada elimizde kesinleşmiş daha fazla bilgi bulunmamaktır. Germanwings kapsamlı bir araştırma sürdürmektedir. Konuyla ilgili kesin bilgiler elimize ulaştıkça sizinle paylaşıyor olacağız.”

UÇAKTA 2 BEBEK BULUNUYORDU

Köln-Bonn Havalimanı’nda basın toplantısı düzeleyen Germanwings CEO’su Thomas Winkelmann, “Düşmeden önce sekiz dakika boyunca iritfa kaybetti. Uçağın hangi sebeple alçaldığını bilmiyoruz. Uçağın düşme nedenini bir an önce bulmaya çalışacağız. Yolcular arasında iki bebek vardı. Uçağın son kontrolleri Lufthansa tarafından dün yapıldı. Uçağın kaptanı 10 yıllık tecrübesi olan bir kaptandı. Airbus uçağıyla 6 bin saatlik tecrübesi olan bir pilottu. Uçak 1991’den beri kullanılıyordu” dedi.

ÖLENLER ARASINDA TÜRKLER VAR

İspanya Kralı 6. Felipe Fransa’da bulunduğu resmi ziyaret sırasında Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile yaptığı açıklamada düşen uçakta, Alman, İspanyol ve Türk yolcularının olduğunu açıkladı.

Taşımacılıktan sorumlu Devlet Bakanı Alain Vidalies yaptığı açıklamada uçak kazasından sağ kurtulan olmadığını söyledi. Saat 10:47 sularında uçaktan SOS alındığını ve uçağın bu sırada “anormal” bir pozisyonda ve 5000 feetlik bir yükseklikte olduğunu söyleyen Fransız bakan uçağın alınan SOS sinyalinden hemen sonra düştüğünü belirtti.
Uçağın Méolans-Revel köyüne yakın bir yere düştüğü açıklamasını yapan Fransa Başbakanlığı kabinesi İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, çevre Bakanı Ségolene Royal ve taşımacılıktan sorumlu Devlet Bakanı Alain Vidalies uçağın düştüğü bölgeye gideceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı François Hollande da yaptığı açıklamada Şansölye Angela Merkel’e taziyelerini iletti ve kaza sebeplerinin derhal anlaşılması için tüm gerekenlerin yapılacağını söyledi.

AIRBUS’TAN DESTEK AÇIKLAMASI

Airbus firmasından yaşanan uçak kazası ile ilgili oylarak yazılı açıklama yapıldı.

Açıklama şu şekilde:

“Fransız Alplerinde gerçekleşen Germanwings 4U 9525 kazası

Airbus bugün yerel saat ile 11.00 sıralarında Fransız Alplerinde Prads-Haute-Bleone’de Germanwings Havayolları’na ait A320 uçağının bir kazaya uğradığını doğrulamaktan büyük üzüntü duymaktadır. 4U 9525 sefer sayılı uçak Barcelona, İspanya’dan Dusseldorf, Almanya’ya tarifeli sefer gerçekleştirmekteydi.

Kazaya karışan D-AIPX tescilli MSN (üreticinin seri numarası)147, Lufthansa’ya üretim bandından 1991 yılında teslim edilmiştir. Uçak 46,700 uçuşta yaklaşık olarak 58,300 saat uçuş gerçekleştirmiştir. Uçak CFM 56-5A1 motorları ile güçlendirilmiştir. Şu anda elimizde başka kesin bilgi bulunmamaktadır.

ICAO annex 13 uyarınca, teknik danışmanlardan oluşan Airbus ekibi, araştırmadan sorumlu olan Fransız BEA’ya yardım etmek üzere yola çıkacaktır.

A320’ler, standart iki sınıf düzeninde 150 yolcu kapasitesine sahip çift motorlu ve tek koridorlu uçaklardır. İlk Airbus A320, 1988 yılının Mart ayında hizmete girmiştir. Bugüne kadar tüm A320 filosu 85 milyondan fazla uçuşta 150 milyondan fazla saat uçuş gerçekleştirmiştir.

Airbus, detaylar otoriteler tarafından doğrulandıkça kesin bilgileri aktarmaya devam edecektir.

Airbus çalışanlarının tüm duaları 4U 9525 kazasından etkilenen yolcu ve mürettebatın aile ve yakınlarıyla.”

BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Barcelona Havalimanı’nda bazı aileler ve basın ordusu bekleyişini sürdürüyor

Uçak kazası haberi sonrası uçağın kalkış yaptığı Barcelona El Prat Uluslararası Havaalanı’nda bazı aileler ve adeta bir basın ordusu bekleyişini sürdürüyor.

UÇUŞLARINI İPTAL ETMEDİ

Almanlar Fransa’da düşen ve 150 kişinin ölümüne yol açan kazaya rağmen Germanwings havayoları şirketine ait bir uçakla Barcelona’dan Düsseldorf kentine gitmek için Barcelona El Prat Havaalanı’nda uzun kuruklar oluşturdu.

Uçağa binmek için kontrolden geçmek isteyen yolcular arasında bazı Türkler de bulunuyordu. Bu kişiler mikrofona konuşmaktan kaçınarak kazadan büyük üzüntü duyduklarını ancak programlarını değiştirmeyerek aynı havayolu şirketi ile yolculuk etmeye devam edeceklerini söyledi.

 Almanya’da Germanwings’in bazı uçak seferlerine iptal
Fransa'nın güneyinde düşen uçağın ardından Almanya'daki bazı havalimanlarında Germanwings uçak seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Düsseldorf Havalimanı'nın internet sayfasında Paris, Hamburg, Londra, Madrid, Berlin ve Stockholm'a gidecek  Germanwings uçak seferlerininiptal edildiği görüldü. Alınan bilgiye göre, Köln, Berlin-Tegel, Leipzig/Halle ve Stuttgart havalimanlarında da Germenwings şirketiyle yapılacak çok sayıda uçuş iptal edildi.

Germanwings şirketinden ise uçak seferlerinin neden iptal edildiği konusunda bir açıklama yapılmadı.

‘Mürettebat sefer yapmayı reddetti’ iddiası

Spiegel dergisinin haberine göre de, bazı pilotlar Airbus uçaklarıyla sefer yapmayı reddetti. Haberde, gün içinde bazı Lufthansa seferlerinin de yapılmadığı ve gişelerin önünde yolcuların kuyruklar oluşturduğu belirtildi.

Bir çok pilotun uçakları kullanmayı reddetmelerinin sebebinin Fransa'da düşen uçağın teknik sebeplerden dolayı dün saatlerce yerde kalması olduğu iddia edilen haberde, söz konusu uçakta “Nose Landing Door” olarak adlandırılan ve uçağın gövdesinde bulunan bir kapıda sorun yaşandığı kaydedildi.

Lufthansa şirketinden uçakta söz konusu sorunun yaşandığı, ancak sorunun giderildiği açıklandı. Mürettebatın kişisel sorunlarından dolayı uçaklara binmek istemediği ifade edildi.

Germanwings'in üst yöneticisi (CEO) Thomas Winkelmann,  uçağın dün Düsseldorf havalimanında “Lufthansa Technik” şirketinde rutin kontrolden geçtiği bilgisini paylaşmıştı.

Lufthansa Havayollarına ait Germanwings şirketinin Airbus A320 tipi yolcu uçağı 6 mürettebat ve 144 yolcusuyla birlikte Fransa’nın güneyinde düşmüştü.

Son güncelleme: 23:50 24.03.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more