Sözcü Plus Giriş

Arnavutköy, Hadımköy ve Tayakadın'da arazi fiyatları ikiye katlandı.
Gayrimenkul İçin Strateji Platformu Başkan Yardımcısı Makbule Yönel Maya, üçüncü havaalanı çevresinde yer alan bölgelerdeki arsaların değerini açıkladı. Maya, İstanbul'da inşa çalışmalarına başlanan üçüncü havaalanı ve birlikte hayata geçirilmesi planlanan yeni şehir projesinin, Avrupa Yakası'ndaki Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde yer almasının planlandığını anlattı.

YENİKÖY VE DURUSU DA VAR

Makbule Maya, Yeniköy'ün bir bölümü, Tayakadın, Baklalı, Boyalık köyleri ve Hadımköy'ün bir bölümünü içerisine alan projenin, çevresindeki Karaköy, Durusu gibi bölgelerin de gayrimenkul piyasasını etkilediğini söyledi.
Maya, söz konusu bölgelerde arsa satışlarında geçen yıla oranla yüzde 30-40 seviyelerinde artış yaşandığına işaret ederek, “Proje alanı içerisinde yer alan bölgelerde bu artış yüzde 100 seviyelerine kadar çıkabiliyor” diye konuştu.
Üçüncü havaalanının etrafındaki bölgede son bir yılda yüzde 50 seviyelerinde artış gerçekleştiğini belirten Maya, Baklalı, Boyalık ve Yassıören bölgeleri için metrekare başına 200 lira civarlarında fiyat talep edildiğini vurguladı.
Maya, Tayakadın ve Arnavutköy merkezinde arsa nitelikli parsellerde ise fiyatların bin 500 lira civarında olduğunu belirterek, bugün yüksek fiyat artışlarından dolayı satışlarda azalma yaşandığını ancak buna karşın istenen fiyatların düşmediğini dile getirdi. Maya, Yeniköy mevkiinin yaklaşık yüzde 70'lik bölümünün havaalanı proje alanı içerisinde yer aldığını belirtti, satış bedellerinin ise 700-800 liraya yükseldiğini söyledi.
Durusu Gölü (Eski Terkos Gölü) çevresindeki bölgenin havaalanı proje alanına bitişik olduğunu anlatan Maya şunları kaydetti: “Planlı kısım gölün kuzey kısmında yer alıyor. Bin 500 metrekare parsel büyüklüğü sınırlaması bulunuyor. Söz konusu parseller için 2 yıl önce metrekare başına 250-300 lira seviyelerinde satış bedeli isteniyordu. Günümüzde bu bedel 450-550 lira seviyesine ulaştı.” (AA)