Sözcü Plus Giriş

Umut Oran’dan ‘seçim barajı’ açıklaması

CHP'li Umut Oran: HDP'nin seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili çalışması olmadı. Samimi ve sahici bulmuyorum.

Güncellenme: 12:55, 18/05/2015
Umut Oran’dan ‘seçim barajı’ açıklaması

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, HDP’nin seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili bir çalışma yapmadığı belirterek, “HDP’nin seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili 4 yıldır bir girişimi olmadı. En ufak bir çabaları olmadı. Ben HDP’yi samimi ve sahici bulmuyorum” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran seçim çalışmalarına katılmak üzere geldiği Bolu’da partisinin il başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Oran’ın açıklamaları öncesi söz alan CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, Başbakan Davutoğlu’nun yarın Bolu’da miting yapması nedeniyle kent merkezindeki CHP bayraklarının AK Partililer tarafından söküldüğünü belirterek, “Bunu çok ağır hakaret olarak kabul ediyorum. Kendilerini protesto ediyorum. Eğer bayraklar başbakana batıyorsa biz de batıyoruz demektir. Bizi de derdest edip kendisi Bolu’yu terk edinceye kadar bir yere götürmeleri gerekir. İl Başkanlarına söyledim, ‘Ya bayrakları yerine tekrar asın ya bizi de derdest edip götürün’ Eğer bu cumhurbaşkanı ve başbakan bizim de başbakanımız ve cumhurbaşkanımız ise geçtikleri yerde bizim de olmamız lazım. Bizim simgelerimizden de hoşlanmaları lazım. Eğer bizim bayrak ve simgelerimizden hoşlanmıyorsa demek ki bu ülkeden de hoşlanmıyorlar. Çünkü bu ülkenin esas kuruluşu ve unsurları bizim felsefemizdir” dedi.

“CHP BAYRAKLARI SÖKÜLDÜ”

Başbakan Davutoğlu’nun Bolu’ya mitinge gelmesi nedeniyle CHP bayraklarının söküldüğünü ve geniş önlemlerin alındığını söyleyen Oran, “Siyasi partilerin bayrakları sökülüyor, kentte terör estiriliyor, insanlar dışarıya çıkartılmıyor, araçlar trafiğe çıkartılmıyor. Bunun gibi bir sürü tedbirler alınıyor. Davutoğlu, Bolu’ya en son geçen yıl Aralık ayında gelmiş. Burada bir takım vaatler ve müjdeler vermiş. Davutoğlu kendini bilge sanıyor ama hakikaten bilgisiz. Bir çok konuda bunu görüyoruz. Bir çok konuda çapsız, bilgisiz. Kendini hoca sanıyor ama aslına bakarsanız hocalıktan bihaber. Bolu’ya geldiğinde 6 ay önce söylediklerine bakınca bunu anlıyoruz. Bolu’ya 12 yılda 5.5 milyarlık yatırım geldiğini söylemiş ama Bolu’ya 12 yılda gelen yatırım 730 milyon TL. Söylediği rakamlar doğru değil. Bolu’yu kültür ve turizm alanı ilan ettiğini söylemiş fakat ben mecliste böyle bir kanun, önerge yada başka bir şey görmedim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasaları hiçe sayarak miting yaptığını belirten Oran, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı mitinglerde boy gösteriyor. Esasında hülle yapıyor. Miting yapmaktan çekiniyor ve bunun adına toplu açılış diyor. Toplu açılışlarda ya kamunun ya özel sektörün yapmış olduğu ve hizmete açmış olduğu yerleri cumhurbaşkanı toplu açılış adı altında gelip tekrar açıyor. Ne anayasayı tanıyor, ne yasaları tanıyor, ne de etmiş olduğu yemini.”

Oran, CHP’lilerin HDP’ye oy verip vermeyeceğinin sorulması üzerine ise, “CHP’ye oy veren seçmenin oylarını HDP’ye kaydırabilir olarak görmüyorum. CHP seçmeni ve halkımız genel olarak bilgili. HDP’ye baktığımız zaman seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili 4 yıldır parlamentodayım ve bir girişimleri olmadı. En ufak bir çabaları olmadı. Çözüm süreci konusunda bile Ak Parti ile çalışırken seçim sürecinin düşürülmesi konusu yer almadı. Ben HDP’yi samimi ve sahici bulmuyorum” diye konuştu. (DHA)

HDP'den çok sert açıklama

HDP’den çok sert açıklama

HDP binalarında patlama!

HDP binalarında patlama!