Reklamsız Sözcü

Urla RES projesinde, bilirkişilerden türbin incelemesi

Urla RES projesinde, bilirkişilerden türbin incelemesi

android-time 13:40
Urla RES projesinde, bilirkişilerden türbin incelemesi
Urla RES projesinde, bilirkişilerden türbin incelemesi

Taylan YILDIRIM/İZMİR (DHA)- İZMİR`in Urla İlçesi`nde, yürütülen RES projesi için verilen `ÇED gerekli değildir` ve `ÇED olumlu` kararlarını mahkemeden iptal ettiren çevreciler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın değiştirdiği nazım imar planının iptali için de yeni bir hukuk mücadalesi başlattı. Bu dava kapsamında, üç kişilik bilirkişi heyeti, projenin türbin direklerinin dikileceği alanlarda, keşif yaptı. Firma çalışanlarının da, çevrecilerin avukatlarına tepki gösterdiği öğrenildi.

İzmir`in turizmi ve doğasıyla en çok ilgiyi gören ilçelerinden Urla`da, son yıllarda sayıları giderek artan RES projeleri tartışma konusu oldu. Çevreciler, doğal yapıya büyük zararlar verdiği için boş ve makilik alanlara yapılmasını istedikleri projelere karşı hukuk mücadeleleri başlattı. Urla Yağcılar, Demircili ve Kuşçular köylerinin arasındaki bölgeye yapılacak olan RES projesi için de hem ilgili firma hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çevreciler davalık oldu.

ÇED KARARLARI İPTAL ETTİRİLDİ

Üç köyü sınırları içine alan alanda, önce 20 türbin direkli olarak planlanan, ardından gelişen teknolojik durumdan dolayı 16 direğe indirilen rüzgar elektrik santrali projesinin kurulum çalışmalarına başlandı. Çevreciler ilk olarak, projenin hayata geçirilmesi için gerekli olan, `ÇED gerekli değildir` kararı için dava açtı. İzmir 3`üncü İdare Mahkemesi, bu kararı iptal etti. İlk zaferlerini kazanan çevreciler, bunun üzerine hazırlanan `ÇED olumlu` kararı için hukuk mücadalesini sürdürdü. İzmir 5`inci İdare Mahkemesi, kısa süre önce bu kararı da iptal etti. Projenin hayata geçirilmesine yönelik düzenleme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgenin nazım imar planındaki değişiklikle, RES`in yapımına yeniden onay verdi. Bu karar sonrasında çevreciler bir kez daha, idare mahkemesine `iptal` dava açtı.

ÜÇ KİŞİLİK BİLİRKİŞİ İNCELEDİ

Nazım imar planındaki değişikliğin iptal davasının görüldüğü 4`üncü İdare Mahkemesi, bölgede bilirkişi heyetiyle birlikte keşif yapılmasına karar verdi. Karar doğrultusunda, alanlarında uzman olan üç kişilik bilirkişi heyeti, mahkeme hakimi ve avukatlar, türbin direklerinin dikilme çalışmaları süren alanda, keşif yaptı. Bilirkişi heyetinin, türbin direklerinin çevresindeki bitki örtüsünden örnekler alıp, ilerleyen zamanda zarar görüp görmeyeceklerini ve endemik yapıda olup olmadıklarını araştıracağı açıklandı. Keşif sırasında firma çalışanlarının, çevrecilerin avukatlarına da tepki gösterdiği öğrenildi.

AYNI RES PROJESİNE DÖRDÜNCÜ DAVA DA AÇILDI

Tüm bu hukuk mücadelesi sürecinde, Çevre Şehircilik Bakanlığı`nın, değiştirilen yönetmelikler uyarınca projeye bir kez daha `ÇED olumlu` kararı verdiğinin ortaya çıkmasıyla, avukatlar, dördüncü kez iptal davası açtı. Hukuk ve çevre mücadelelerinin süreceğini söyleyen Avukat Şehrazat Mercan, `Yıllardır projeye karşı mücadele ediyoruz. İzmir`in hatta Türkiye`nin en özel doğal bölgelerinden birisi bu proje ile yok edilmek isteniyor. Gidip gördük. Türbin direği için açılan alan ile o malzemelerin götürülen yolların durumunu inceledik. Çevre katliamı yaşanıyor. Bizler bu katliama göz yummayacağız, sessiz kalmayacağız` dedi.

FOTOĞRAFLI

DHA-Genel – Türkiye-İzmir – Taylan YILDIRIM
2015-12-25 11:28:48

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more