Vali Mutlu’ya ‘marjinal’ cezası

1 Mayıs kutlamalarında polisin biber gazı fişeğiyle yaralanan Dilan Alp için ‘marjinal’ diyen dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu suçlu bulundu.

Vali Mutlu’ya ‘marjinal’ cezası

1 Mayıs kutlamalarında polisin biber gazı fişeğiyle yaralanan 17 yaşındaki Dilan Alp için ‘marjinal' diyen dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 10 bin lira tazminata mahkum edildi.


 İstanbul ‘da iki yıl önceki 1 Mayıs kutlamalarında polisin attığı biber gazı fişeğiyle ağır yaralanan 17 yaşındaki Dilan Alp hakkında “Marjinal” ve “Tam bir radikal mensuptur” ifadelerini kullanan dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 10 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre davaya bakan İstanbul 5. İdare Mahkemesi, Alp ile ilgili kararında Kamu Denetçiliği Kurumu'nun 5 Kasım 2013 tarihli tavsiye kararına atıfta bulunuldu.
Tavsiye kararında, Alp'in olay tarihinde 18 yaşından küçük ve sabıkasız olduğu ifade edilerek, “18 yaşından küçük olan Alp'in basın açıklamasında doğrudan isminin açıklanmakta olduğu görülmekte ve örgüt üyesi olduğu belirtilmektedir. İstanbul Valisi'nin Alp'in örgüt üyesi yani marjinal grup üyesi olduğu söylemi sabıka kaydı bulunmayan Alp hakkında görünür gerçeği ifade etmekten uzaktır. Suçluluğu sabit sayılıncaya kadar herkes masumdur” denildiği vurgulandı.

‘İtibarını zedeledi'

Tavsiye kararında, “Alp'in 18 yaşından küçük ve sabıkasız olduğu dikkate alındığında İstanbul Valisi'nin açıklamasının kişinin şeref ve itibarını zedeler nitelikte olduğu değerlendirilmiş, ulusal ve uluslararası mevzuat uyarınca hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır” denilmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...