Sözcü Plus Giriş

VIP kadrolara Erdoğan da ortak çıktı!

AKP’nin KPSS'ye girmeden devlette görev vermek amacıyla kullandığı “VIP Kadrolara” Cumhurbaşkanlığı’nın da ortak olduğu ortaya çıktı.

Güncellenme: 13:10, 13/03/2015
VIP kadrolara Erdoğan da ortak çıktı!

Başak KAYA / ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın soru önergesine yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığına istisnai kadrodan alınan 13 kişinin, daha sonra Dışişleri kadrolarına geçtiğini açıkladı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine istisnai memur olarak alınan 13 ismin daha sonra Dışişleri Bakanlığı'ndaki kadrolara naklen atadığını bildirdi.Bu isimler asrasında, daha sonra Büyükelçi olan, YÖK eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Musa Kulaklıkaya, Kani Torun, Halil İbrahim Akça ile eski AKP milletvekili Zekeriya Akçam ve eski Vali Niyazi Tanılır da bulunuyor.

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığında istisnai memur ataması yapılabilecek kadroları da açıkladı. Buna göre 30 bakanlık müşavirliği, 5 basın ve halkla ilişkiler müşavirliği, birer özel kalem müdürlüğü ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanlığı ile 26 hukuk müşavirliği kadrosu olmak üzere toplam 63 kadro bulunuyor. Bu kadrolara sınavsız atama yapılabiliyor.

300 BİN KADRO

“Ak torpil” listelerini gündeme ilk getiren isim olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç da bu gelişme üzerine “Yıllardır fakir fukara çocukları devlette iş bulabilmek için KPSS sınavında ter dökerken AKP'lilerin eş-dost-akrabaları, sınavsız bir biçimde hem de en ballı kadrolara atanıyor'' dedi.

Koç, AKP iktidarının 13 yıllık döneminde 300 bini aşkı aşkın kadroya yandaş, eş, dost, akraba atadığını öne sürerek ‘'Ama doymadılar, yalanları ortaya çıktığında da utanmıyorlar. Bir de üstüne hakaret edebiliyorlar'' diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:13:09,