Yargıtay’da tuhaf kriz!

Hükümetin çıkarttığı yeni yargı paketi ile 15 Aralık’ta Yargıtay’a seçilen 144 üye “Yer krizi’’ nedeniyle işbaşı yapamadı.

Yargıtay’da tuhaf kriz!

Kamil ELİBOL / ANKARA

Yargıtay Başkanlığı, 144 üye için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın eski hizmet binasına talip oldu. Bakan İdris Güllüce de konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu'na götürdü.

BANKOMAT ÜYELER

Yargıtay Başkanlığı, HSKY tarafından seçilen 144 üyeyi oturtacak yer bulazken, yeni oluşturulan Ceza Dairelerine atamaları yapılan tetkik hakimleri de yer darlığından henüz göreve başlayamadı. Son yasal değişiklik ile Yargıtay'a 144, Danıştay'a ise 33 üye seçilmişti.

Yargıtay'ın yeni üyeleri oturacak oda olmaması nedeniyle çalışamıyor. Bu durum yüksek yargıçlar arasında, “Bankomat müşavirlere döndük” esprilerine yolaçtı. Yargıtay, yeni üyeler için “geçici” çözüm formülü buldu. Adalet Bakanlığı'nın karşısındaki Yargıtay Ek Binası'nın alt katına yeni kurulan bazı Ceza Daireleri yerleştirildi.

Ancak, tefrişat tamamlanmadığı, yeni atanan tetkik hakimleri ve personelin göreve başlamaması yüzünden yeni Ceza Daireleri dosya müzakerelerine başlayamadı. Yargıtay Büyük Genel Kurulu, özellikle 5 ve 9. Ceza Daireleri'nin baktığı terör, narkotik, memurların karıştığı gibi önemli suçları yeni kurulan diğer Dairelere paylaştırdı.

DEVİR YAPILACAK

CHP'nin Savcı kökenli İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, yeni oluşturulan Ceza Daireleri'ne eski dairelerden dosyaların devredileceğini belirterek, “Yer sorunu çözülene kadar yeni kurulan Ceza Daireleri ancak devredilen dosyalardan tutuklu işlere bakabilir. Diğerlerinin müzakeresini yapamaz. Bu işler Adli Tatil'e kadar devam eder. En erken Adli Tatil sonrası yeni Daireler fiilen çalışabilir” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...