Sözcü Plus Giriş

Geçtiğimiz yıl 6 – 7 Ekim tarihlerinde çıkan Kobani odaklı PKK eylemlerinde Diyarbakır’da katledilen Yasin Börü ve 3 kişinin öldürülmesi ile ilgili 22'sı tutuklu 34 kişinin hakkında açılan davanın ilk duruşması sona erdi. Mahkeme, 1 kişinin tahliyesine karar verdi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada tutuklu sanıkların ifadesi alındı. Türkçe savunma yapmak istemeyen 4 tutuklu sanık, tercüman aracılığı ile Kürtçe savunma yaptı. Sanık savunmalarının ardından avukatların taleplerini alan mahkeme ara kararlarını açıkladı.

BURHAN DİCLE TAHLİYE EDİLDİ

Tutuklu sanık Burhan Dicle'nin tahliyesine karar veren mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş, Hasan Gökguz'ün öldürdüğü ve Yususf Er'i yaraladıkları gerekçesi ile 34 kişi hakkında “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme ve devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozdukları” iddiasıyla beşer kez ağırlaştırılmış müebbet istemi ile iddianame hazırlandı. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame güvenlik gerekçesi ile Ankara'ya gönderilmişti. Dava kapsamında 22'sı tutuklu, 7’sı tutuksuz ve 5”i yakalama kararı olmak üzere toplam 34 sanık bulunuyor. (Cihan)

Davutoğlu'ndan Şırnak'ta çekilen o görüntüyle ilgili açıklama

Davutoğlu’ndan Şırnak’ta çekilen o görüntüyle ilgili açıklama

İşte Erdoğan'ı çıldırtan konuşma!

İşte Erdoğan’ı çıldırtan konuşma!