Yerli İHA Bayraktar yerli roket attı

Yerli İHA Bayraktar'ın yerli füze attığı deneme başarıyla sonuçlandı.

Yerli İHA Bayraktar yerli roket attı

Yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) Bayraktar, gerçekleştirilen testle, Roketsan tarafından geliştirilen UMTAS füzeleri ile ilk atış testini başarıyla tamamladı. Kanat altında iki füze taşıyan Bayraktar’ın hedeflerini yüzde 100 isabetle vurduğu bildirildi.

FOTO:DHA Bayraktar’ın denemesinin başarıyla sonuçlandığı açıklandı.

UMTAS FÜZELERİ ATTI

Dün gerçekleştirilen testte, Bayraktar TB2 tipi İHA’nın kanatlarının altına her biri 37,5 kilogram ağırlığındaki iki UMTAS füze takıldı. Saat 12.00’de kalkan Bayraktar TB2, saat 14.30’da 8 kilometredeki hedefe yer kontrol merkezinden verilen kumanda ile atış yaptı. Beş bin 300 metre yükseklikte ateşlenen füze, atış sahasındaki 2 metreye 2 metrelik hedef panosunu tam isabet kaydetti.

DÜNYADA İLK BEŞTE!

Yaklaşık bir yıldır silahlı İHA üzerinde çalışmalarını sürdüren Kale-Baykar ekibi, Türkiye’yi bu platformu yapabilen dünyadaki beş ülke arasına soktu. Türkiye, 7 yıldır ABD’den silahlı İHA alımı konusunda görüşmeler yapıyordu.

FÜZE ROKETSAN’DAN

Ankara merkezli Roketsan şirketi tarafından geliştirilen UMTAS (Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi), ATAK T-129 helikopteri için geliştirildi. Ateşle unut sistemine sahip füze, 8 kilometreye kadar etkili menzile sahip. Hedefine kitlendikten sonra ‘ateşle-unut’ sistemi ile çalışan füze, helikopter, uçak veya İHA platformlarından atılabiliyor. Füzeyle Pakistan ve Azerbaycan da ilgileniyor.
(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...