Sözcü Plus Giriş

Yeşil Yol direnişi bayramda farklı bir boyut kazandı. Ramazan Bayramı vesilesiyle memleket dışından gelen hemşehrilerinin de desteğiyle bölge sakinleri eski yayla yollarını yenilemeye başladılar.

Fırtına İnsiyatifi önderliğindeki Çamlıhemşinliler ‘Mevcut yayla yollarının bakım ve onarımı yapılsın’ çağrısının cevap bulmaması üzerine harekete geçtiler, Samistal yaylasına çıkan en kısa güzergah olan Palovit Vadisi’nde kazma küreklerle işe koyulan vatandaşlar yolun bakımını kendi imkanları ile yapmaya başladılar.

DEFALARCA ÇAĞRI YAPTILAR AMA!

Yeşil Yol Projesi kapsamında yaylaların ‘doğal olmayan’ asfalt yollarla birbirine bağlanmasına karşı mücadele sürdüren Çamlıhemşinliler, Yukarı Kavrun ile Samistal Yaylası’nda iş makinelerinin çalışmasına izin vermedi. Bölgede halen nöbet tutanlar yaylaların yolu olduğuna dikkat çekerek her defasında “Mevcut yayla yollarının bakım ve onarımı yapılsın” çağrısında bulundu. Ancak bu çağrılarına karşılık bulamayan vatandaşlar Polovit Vadisi üzerinden en kısa güzergahtan Amlakit ile Samistal Yaylası’na çıkan yolda kazma küreklerle bakım onarım çalışması başlattı.

KAZMA-KÜREĞİ ALAN KOŞTU

Fırtına İnsiyatifi üyelerinin de destek verdiği çalışmaya katılanlar 3 saatlik çalışmada yoldaki çamurlu alanları temizledi, çukurlu yerleri elleri ile taşıdıkları taşlarla doldurarak üzerini toprak kapladı. Yolun bir bölümünde bakım yapan vatandaşlar araçların geçişi sırasında ise alkışlarla tempo tuttu.

“PROJE GERÇEKLEŞİRSE BAL ORMANLARI ZARAR GÖRECEK”

Fırtına İnisiyatifi sözcüsü Deniz Erol, bölgenin çok önemli bir ürünü olan Kara Kovan bal üretiminin yapıldığı ve önemli bal ormanlarına sahip Fırtına Vadisi’nde Yeşil Yol Projesi’nin gerçekleşmesi halinde bal üretiminin de zarar göreceği endişesi taşıdıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Kara kovan bal üretiminin devamlılığını ve tanıtımını destekleyecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu bölgelerde Yeşil yol gibi doğayı tahrip edecek projeler gerçekleşirse bu doğanın en önemli unsuru da baltalanmış olacak. Biz bu tip talan projelerine ve doğadaki çeşitliliği, bitki örtüsünü değerlendirmeden gerçekleştirilmek istenen projelere karşıyız. Mevcut yayla yollarımız var. Devlet destekli bu yolların düzeltilmesi için bir çalışma göremedik. Biz de kendi yollarımızı kendimiz onarmak için çalışma başlattı.”

“GEREKİRSE KATIRLARLA YOLCULUK YAPARIZ”

Fırtına İnisiyatifi üyesi Mehmet Demirci ise, ‘Yeşil Yol’ yapılacağı yerde yaylaların var olan dikey yollarının yapılmasını istedi. Demirci, şöyle konuştu: “Yayla yolları berbat halde. Devlet bu yolları düzeltsin. Yaylalarda paralel şekilde 2 bin 500 metrelerdeki yollara neden gereksinim duyulduğunu halka anlatsın. Gizli kapaklı ne yapılıyor? Kendi yolumuz yokken yaylaları birbirine bağlamanın anlamı nedir? Elle yol yapıyoruz.  Bize ‘Yol istemiyorlar katırlarla gidip gelsinler’ diyorlar. Dedelerimiz zamanında katırlarla gidip geliyordu, gerekirse biz de yaylalara katırlarla gidip geliriz.”

Bölgedeki direnişin yanı sıra eski yayla yollarının ‘yenileme’ çalışmasının da süreceği kaydedildi.
(DHA)

İşte Vali'nin 'kesilmedi' dediği ağaçlar

İşte Vali’nin ‘kesilmedi’ dediği ağaçlar

Havva Ana Alman ajanı mı!

Havva Ana Alman ajanı mı!