Sözcü Plus Giriş

Bugün Türkiye’de 2 milyonu aşkın öğrenci YGS’ye girdi. ÖSYM de gün içinde YGS soruları ile ilgili beklenen açıklamayı yaptı ve soruların %20’sini ilan etti. Anayasa Mahkemesi soruların tamamının açıklanması yönünde karar almıştı ama %20’den kalan YGS soruları sınav sonuçları açıklandıktan sonra yayımlanacak. YGS sonuçlarının önümüzdeki hafta sonuna doğru veya sonraki hafta başında açıklanması bekleniyor. İşte ÖSYM’den sınav ve sorularla ilgili açıklama ve YGS soruları pdf bağlantısı…

“2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2015-YGS) tüm yurtta 171 sınav merkezinde, toplam 7.031 sınav binasında, 109 bin 393 sınav salonunda bugün saat 10:00'da başlayıp 12.40'da tamamlanmıştır. Sınav süresince toplam 314 bin 816 personel özveri ile görev yapmıştır.

Ülkemizin geleceği olan 2.046.716 gencimizin girmiş olduğu bu yarışın hak ve adalet ölçüsü içerisinde gerçekleştirilebilmesi için yaklaşık 6 aydan fazla bir süredir gece gündüz çok titiz bir çalışma yürütülmüştür. Sınav öncesinde ve sınav sırasında her türlü tedbir alınmış ve ilgili çalışmalar planlandığı gibi dakika dakika yürütülerek sınav sorunsuz biçimde tamamlanmıştır.

ÖSYM Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda 2015-YGS'ye ait sorularının tamamından rastgele seçilen % 20'sine aşağıdaki bağlantıdan yayımlanmıştır. Adaylar sonuç açıklama sonrasında sınavda yer alan soruları kendi soru kitapçıklarındaki sırada olmak üzere ais.osym.gov.tr adresinden erişebileceklerdir.

Sınavın tüm adaylar, aileleri ve ülkemiz için hayırlı olmasını ve sınavın tüm aşamalarında görev alan ÖSYM Personeline, Sınav Görevlilerimize ve Emniyet Görevlilerimize teşekkür ederiz.”

YGS soruları için tıklayınız

YGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

YGS puan hesaplama nasıl yapılır? Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklyarak pratik bir Puan Hesaplama aracına erişebilirsiniz.

YGS Puan hesaplama aracı