Yiğit Bulut ortaya çıktı

Kamuoyunda jöleli saçlarıyla bilinen Cumhurbaşkanı Danışmanı Yiğit Bulut hedef Merkez Bankası olunca sessiz kalamadı.

Yiğit Bulut ortaya çıktı

Uzun süredir sessizliğini koruyan Cumhurbaşkanı Danışmanı Yiğit Bulut, hedef Merkez Bankası olunca tekrar gündeme dahil oldu. Yiğit Bulut, faiz indiriminin sadece iç dinamiklerin fiyat artışına endekslenebilecek bir karar olmadığını söyledi.

Yiğit Bulut, Merkez Bankası’nın olağanüstü toplantı yapmama kararının ardından twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Enflasyon verisi açıklanmadan dahi 0.75’e varan bir indirim imkanı marjı vardı. Yıllık 8.17 ‘den 7.24’e inildi. Yaklaşık 1 puanlık bir Düşüş var. Kimsenin bir bahanesi kalmadı. 7.24 değilde 7.17 olsaydı faiz indirilecekti…faize bakış açımız 0.07’lik bir marja endekslendiyse bu konuda bir bakışımız yok demektir. Şuanda piyasa politika faizinden 0.75-0.80 aşağıda ve biz “enflasyon 0.07 az düştü” diyerek mi strateji belirleyeceğiz. Faiz indirimi sadece İç dinamiklerin fiyat artışına endekslenebilecek bir karar değildir. Bu karar 0.07 az düştü mantığına endekslenebilecek kadar ince bir teraziye sahipse yeni olumlu gelişmeler olağanüstü toplantı gerektirebilir.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...